Снимка: Булфото, архив

Сдружението с нестопанска цел "Инициатива за равни възможности"  и Европейският център за правата на ромите  подадоха жалба в Комисията за защита от дискриминация, защото "мнозина български граждани от ромски произход са лишавани от администрацията на местно ниво от правото да получат регистрация по постоянен адрес, тъй като не притежавали изискваните от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) документи за такава регистрация".

А лишаването им от право на регистрация водело до затруднения при издаване на документ за самоличност.

Според закона, за да бъде направена адресна регистрация се изисква нотариален акт за собственост или документи за ползване на имота за жилищни нужди, включително договор за предоставяне на социална услуга от резидентен тип и договор за настаняване в специализираните институции.

Освен това с текстове от закона се въвеждат ограничения на броя на гражданите, които могат да обитават и могат да бъдат регистрирани на един адрес.

От двете организации твърдят, че изложената законова регулация представлява непряка дискриминация, защото привидно е  неутрална разпоредба, но приложена на практика, диспропорционално засягала правата на ромското население.

А като причина за ситуацията се сочат сегрегацията на ромите в квартали извън границата на регулацията, липсата за документ за собственост на постройките и имотите, липсата на партиди за ползване на комунални услуги, тъй като за тяхното откриване трябват документи за собственост и т.н.

От ответните страни заявяват пред Комисията за защита от дискриминация, което ще обсъди жалбата през тази седмица, че законът не разделя българските граждани в зависимост от техния етнос и че разпоредбите на закона са задължителни за всички.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase