Снимка: Reuters, архив
fallback

Над 60 милиона лева е стигнал нелегалният внос на продукти за растителна защита у нас през миналата година. Това съобщи председателят на Българската асоциация за растителна защита доц. д-р Петър Николов пред "Труд". За сравнение през 2015 г. той е възлизал на около 30 млн. лева.

Тези продукти са канцерогенни и са опасни както за селскостопанската продукция, така и за пчелите например, допълни той.

Най-големите количества идват от Турция, но внос има и от Сърбия и Македония. Голяма част от продуктите, които влизат от Турция, в миналото са били бойни вещества, а повечето от тях са забранени за производство и употреба в Европейския съюз, обясни доц. д-р Николов.

Внасят се на малки количества и се складират около границата. След това нелегална дистрибуторска мрежа ги доставя до търговци или директно до арендаторите, описа схемата председателят на асоциацията. Българските фермери ги предпочитат, защото цената им е с 50 на сто по-ниска от тази на легалните продукти.

Затова представителите на бранша приеха декларация срещу нелегалния внос на продукти за растителна защита у нас. В нея те настояват правителството да криминализира контрабандния внос на пестициди.

БАБХ заловила над 6 тона препарати за растителна защита

От Министерството на земеделието и храните обясниха, че контролът върху препаратите за растителна защита се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. През миналата година агенцията е заловила рекордно количество – над 6 тона незаконно внесени продукти за растителна защита при проверки на границата, съобщи заместник изпълнителният директор на БАБХ Антон Величков.

По думите му в такива продукти може да има опасни за здравето на хората и околната среда вещества. Причината е, че те не са минали тежките проверки на европейското законодателство. Свидетели сме и на лоши практики при земеделските стопани, които завишават дозите, или търговци, предлагащи продукти, които няма да свършат работа на фермерите, допълни Величков. Агенцията извършва непрекъснати проверки както на границата, така и по ветеринарните аптеки, увери той. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

vlady

преди 7 години

За промишленото земеделие е необходимо дружно зреене - ако доматите зреят по различно време се увеличава трудоемкостта на беритбата и се намалява производителността съответно расте себестойността. Също трябва да могат да се транспортират на сериозни разстояния и да не се нападат от вируси.

34

Анонимен

преди 7 години

Каквото и да ми говорите,Става въпрос че сме Слаба Държава и имаме слаби управници

33

прагматик

преди 7 години

В снега и леда няма как да се пръскат пестициди, това води до истерия на производителите и търговците на препарати за РЗ заради затруднения им оборот и се започва- хайде сега нелегалните колко са виновни и отровни.И какво им е нелегалното, да не би да е забранено да се купят ПРЗ от вън ?! Правят внос или вътреобщностно придобиване, в първия случай плащат мито, във втория самоначисляват ДДС и стават конкуренция. Така станали "нелегални" ! :-D

fallback