Снимка: архив, БулФото
fallback

Всеки ден в България умира една жена с рак на маточната шийка и се диагностицират три нови случая на заболяването. Данните са изнесени на заседанието на правителството в оставка, което одобри днес Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2017 – 2020 г.

По данни на Националния център за обществено здраве и анализи, регистрираните жени с рак на маточната шийка в страната са 412,1 на 100 000 жени за 2015 г. в сравнение с 401,9 на 100 000 жени през 2014 г.

Ракът на маточната шийка е (РМШ) е една от най-разпространените форми на рак при жените и е тежък социално-икономически проблем на съвременното обществено здравеопазване. Ежегодно в света се регистрират около 528 000 нови заболели и 266 000 смъртни случаи.

Най-голяма е тежестта на проблема в Източна Европа, където смъртността от РМШ е над два пъти по-висока, отколкото в останалите части на Европейския регион на Световната здравна организация (СЗО). В сравнителната европейска статистика, България се нарежда на място, близко до това на най-неблагополучните страни с трайна възходяща тенденция на показателите за заболеваемост и смъртност, съобщиха от правителствената пресслужба.

От 2012 г. Министерство на здравеопазването заедно с Националната здравноосигурителна каса и общопрактикуващите лекари разработи и приложи механизъм за обхващане на целеви групи от населението с HPV ваксини, осигурени с публични средства по Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2012-2016 г.

Програмата дава възможност на родителите да получат достоверна медицинска информация за рака на маточната шийка и методите за профилактика, да направят информиран избор за провеждането на имунизацията на своята дъщеря и след консултация с медицински специалист да изберат вида на прилаганата ваксина, осигурена с публични средства.

Така държавата дава правото на избор на пациента, респ. неговият настойник и се разходват толкова средства, колкото са приложените дози ваксини.

Необходимите средства за изпълнението на програмата са за сметка на утвърдения бюджет за съответната година на Министерството на здравеопазването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

v

преди 7 години

До Анонимен И на двата пола трябва да се каже, а не да бъдат оставяни жените сами да се защитават срещу мъжете. Не трябва да се наказват жените, а на мъжете да се пляска. Не ваксината спасява, тя сее смърт и болести,а доброто възпитани и поведение и на двата пола.

42

v

преди 7 години

До Анонимен Ама, на мъжете от панти века им казват да правят бройки като най -първа ценност. Ако бяха възпитани правилно мъжете, жените нямаше да ходят преди брака. А мъжетещяха от рано да инициират връзки и да имат здрави семейства с много редки изневери. Не може да ходиш да тормозиш някоя,а после нея да обвиняваш. И възпитан лошо( да правиш бройки) да се решаваш и на изнудване, принуди, изнасилвания. Тази болест идва след смяна на много партньори и трябва да се каже това и на двата пола.

41

Анонимен

преди 7 години

В Япония са завели дела срещу здравните власти и фирмите-производителки заради странични неблагоприятни ефекти. Единият от тях е преплитане на червата. Не е зле Министерството да каже всичко, а не част от информацията, която със сигурност имат, но едни пари за една кампания не трябва да се изпускат, нали? https://healthimpactnews/2014/lawsuits-for-hpv-vaccine-damages-begin-in-spain/

fallback