Снимка: flickr
fallback

Депутатите сложиха край на т.нар. дълги уикенди и отработването в събота. Това стана с окончателното приемане на поправки в Кодекса на труда, внесени от ресорното министрество.

С новите правила за почивните дни ще усетим промяната още на 2 януари 2017 г., защото понеделникът ще е неработен.

Измененията предвиждат когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени.

Това означава, че в година, в която Коледните празници се паднат и в събота, и в неделя, реално ще се натрупат пет поредни почивни дни.

Така че през 2017 г. неработни дни ще бъдат 2 януари, 3 март, 14 и 17 април - Разпети петък и понеделника след Великден, 8 май - понеделникът след Гергьовден и 24 май, 6 и 22 септември, 25 и 26 декември.

Правителството вече няма да има право да размества почивни дни през годината, но запазва правото си да обявява еднократно като неприсъствени дни за оказване на почит, за честване на професии и оказване на признателност, решиха още депутатите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

42

Анонимен

преди 7 години

"Това означава, че в година, в която Коледните празници се паднат и в събота, и в неделя, реално ще се натрупат пет поредни почивни дни." Как ги изчислихте?!? Дните ще бъдат четири.

41

Един Българин

преди 7 години

До РаботодателСъответно твърденията, че получавам пари за нещо, което не съм изработил не е смешно, а нагло (моят не си го позволява). А за сметка на работодателя е върха на наглостта. И това, че имам семейство и дете не е проблем, а цел. След като имам такава цел и няма как да я постигна с вашите мизерни заплати значи имаме непреодолими различия и отивам при друг. Вие си търсете кой да работи за вас и да му пилите всеки ден че едва ли не ви е крепостен селянин.

40

Гост

преди 7 години

До РаботодателА когато работникът работи в почивните дни дали му плащате двоен надник, а? Или, както е в земеделските фирми - по време на кампаниите, когато се работи нон - стоп по повече от месец, повече от 8 часа на ден, дали се плаща реално този труд? Така че хайде да не се хващаме сега за 3 - 4 - тях дена в годината, които горките работодатели ще платят без служителите да са работили - няма да обеднеят!

fallback