Снимка: архив Булфото
fallback

Анализ на законодателството на част от страните в ЕС констатира дупки в наказателните текстове срещу престъпленията от омраза.

В много малка част от тях се преследва изпращането на съобщение с невярно съдържание, което може да причини раздразнение, безпокойство или ненужна тревога на друго лице.

Агитирането или публичното подстрекаване към враждебност между различни общности е забранено в законодателството само на две държави.

Записването на сцени на насилие или посегателство над друго лице, на каквото и да е основание и с каквито и да е средстава е незаконно само в една държава и е частично включено в законодателството на три други държави.

Проучването е проведено в една трета от държавите в ЕС в рамките на проекта "Мандола" -  България, Белгия, Германия, Гърция, Ирландия, Испания, Кипър, Румъния, Франция и Холандия.

Изследването е установило и че монтаж с говор или изображение на трето лице, без неговото съгласие, е незаконно само в две страни.

България да въведе в Наказателния кодекс дефиниция за "престъпление от омраза". Това съветват експертите по еврозаконодателството срещу проявите на омраза.

Проучването е установило, че в почти всички тези държави под ударите на закона са поставени омразата въз основа на раса, народност, етнически произход или религия. 7 от 10-те държави наказват и за омраза заради сексуална ориентация, пол или инвалидност.

Публичното разпространение на ксенофобски или расистки материали, които проповядват към омраза е незаконно в повечето от държавите. Половината от държавите включват тук и използването на компютърна система за разпространение/проповядване на омраза, дискриминация или насилие.

Публичната клевета или обида е забранена в 10-те държави, а в осем от тях подлежи на наказателна отговорност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 7 години

А наказание, срещу следене на едно или повече лица. Пак причинява притеснения. В риск е здравето и живота на хората, които са подложени на подобен стоически тормоз. С цел облага, полза.

16

Анонимен

преди 7 години

Значи не можем да кажем на мошеника че е мошеник или ако някой лъже да не го изобличаваме, защото ще му причиним "ненужно безпокойство ", май така излиза. Ако видя във фейсбук или ютюб някой клип с певец който пее зле, а претендира да бъде известен и не мога да напиша коментар, че пее фалшиво или че гласът му не става (без да използвам обидни думи ). Защо трябва да се счита за омраза , ако казваш истината? За клиповете,.клеветите и заплахите съм съгласна авторите им да се наказват. И нецензурният език да се забрани .Но ако ще ни превръщат всички в лицемери... ..това е обезпокояващо.

15

Раздразнен

преди 7 години

Тази либерастка простотия в никакъв случай не трябва да се допусне в БГ!

fallback