Министрите Василева, Ангелкова, Дончева и шефът на КРИБ Кирил Домусчиев. Снимка: БТА

Новият Закон за концесиите ще мобилизира "в пълна мяра" конкуренцията, заяви вицепремиерът Томислав Дончев на дискусия на тема "Прозрачност и ефективност на концесиите в България".

Той изтъкна, че с наличието на новите Закон за обществените поръчки (ЗОП) и Закон за еврофондовете, плюс новия проект на Закон за концесиите, отношенията между държавата и бизнеса ще бъдат поставени на модерна основа, тъй като чрез тези три закона става разпределението на публични средства.

Томислав Дончев припомни, че все още нямаме примери за големи проекти, реализирани на принципа на публично-частното партньорство (ПЧП) или пък пример за концесия за строителство.

По повод критиките, че с проекта се дава възможност да се правят безкрайни концесии (тъй като проектът премахва сегашното ограничение концесията да се предоставя за срок до 35 години – бел. ред.), Дончев коментира, че сроковете ще се определят в условията на конкуренция.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че действащите концесии за добив на подземни богатства са 511. От януари до септември 2016 г. приходите от концесии са 127 млн. лева, при приходи от 74 млн. лева за цялата 2015 г.

Министърът допълни, че миналата година са подадени 11 сигнала за незаконен добив, наложени са санкции и е  уведомена прокуратурата. За справяне с проблема работи група експерти, включително от МВР и правосъдното министерство.

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева посочи, че само 18% от ресурса на държавните находища на минерална вода се оползотворяват, а той е 3800 литра в секунда. В момента 42 общини стопанисват 63 държавни находища на минерална вода.

Повече по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase