Снимка: архив, БулФото
fallback

Допълнително обучение по български език ще преминават децата на бежанци, записани в детските градини и училищата у нас.

Това гласи проект на Наредба за условията и реда за приемане и обучение на лицата, търсещи или получили международна закрила. Тя е качена за обществено обсъждане в сайта на МОН. Документът беше предварително съгласуван с Държавната агенция за бежанците, Върховния комисариат на бежанците към ООН и неправителствени организации, съобщиха от МОН.

След влизането в сила на новия Закон за предучилищното и училищното образование МОН изготви държавен образователен стандарт за изучаване на книжовния български език от деца, чийто майчин език не е българският. Сред тях са и децата на търсещите закрила. Учениците ще посещават часове извън училищния план по време на учебните занятия и/или през лятната ваканция в зависимост от потребностите им. Обучението в училищата ще се провежда по учебни програми, разработени за български като чужд език.

При записването децата ще посочват ниво на владеене на български език, както и на други европейски езици. Ще трябва да запишат завършения в родината си етап или степен на образование, профила или професията си. Ако записаните между V и X клас в българските училища не могат да предоставят документ за завършен предходен клас, ще имат възможност да валидират придобитите знания.

Пълнолетните чужденци, които искат да се запишат в българско училище, ще бъдат насочвани към професионално образование. Целта е чрез образователна интеграция да не се допусне тяхното социално изключване и да не се допусне радикализация.

Новата наредба предвижда образователната услуга да се осъществява в задочна, индивидуална, самостоятелна и вечерна форма.

Дейностите по приема ще се организират от координиращ екип към детските градини и училищата. Българските училищата ще могат да приемат желаещите да учат чужденци през цялата година, но не по-късно от 30 дни преди края на втория учебен срок.

Директорите ще трябва да определят комисии от педагози за провеждане на събеседване и насочване на децата към подготвителна група или определен клас.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 7 години

Да напомня, че учителската заплата е 600 лева бруто. И нямало пари за повече.

22

До Ognyanz /14/

преди 7 години

А бе човек!Интегрира се онзи, който иска да се интегрира.Моето семейство познава мъж от Ирак, дошъл навремето да следва в България, оженил се за българка и останал тук, защото му харесало повече, отколкото в Ирак. Говори български като нас и работи по специалността си. Ако не чуеш името му, няма дори да си помислиш, че не е българин. Детето му е вече пълнолетно и по нищо не се отличава от по-интелигентните сред нашите деца.Но този иракчанин е син на учители, сестра му в Ирак също е учителка.

21

Това реши ли се?

преди 7 години

А решено ли е от кого ще се търси отговорност, ако децата на пришълците, сядайки на чина в българско училище, вадят запалка и палят косите на българските момиченца, седящи пред тях, защото те не носят забрадки? В Германия това вече се случи.

fallback