Снимка: Афис
fallback

Безработицата остава най-големият проблем пред българина. Това става ясно от социологическо допитване на агенция "Афис", реализирано в периода 16-20 септември. Анкетирани са 1200 пълнолетни българи.

Безработицата е посочена като проблем номер едно от 19% от анкетираните, бедността - от 16%, а пенсиите - от 10%.

Два са проблемите, които продължават да тревожат българите все повече и повече: медицинската помощ – 13% и неясните перспективи в живота – 12%. Корупцията и битовата престъпност също са постоянни дразнители, но остават в сянката на социално-икономическите тревоги.

На този постоянен негативен фон, логично, и отношението към водещите обществени и властови институции е негативно. 18% имат доверие на върховния законодателен орган, а 82% нямат. На президента се доверяват 23%, на полицията 34%, на армията 38% и т.н. Съдебната система е на дъното със само 12% подкрепа, показват данните на социолозите.

Дори доверието към Европейския съюз вече преминава в отрицателната част от скалата – 44% му се доверяват, а  56% са на обратното мнение.

Особено бърз спад на доверието бележи армията (38% доверие или с 11% по-ниско, в сравнение с месец май), полицията (34% или -7%), местната власт (40% или -8%), президентът (23% или -6%). В първите два случая промяната е свързана с нарастващото безпокойство за националната сигурност.

Социолозите от "Афис" отбелязват, че България не е голямо изключение в тенденцията за делегитамация на институциите. Подобно понижение на доверието в основни институции се наблюдава в повечето от европейски страни.

Средната оценка на работата на правителството по шестобалната система (от 2 до 6) е 3,69. Средната оценка за дейността на президента Плевнелиев към края на мандата му е 3,03.

От цели 11 направления в изпълнителната власт българите са оценили с положителна оценка едва едно - усвояването на европейски фондове.

Най-ниска е оценката за здравеопазването, изплащането на пенсиите, защитаването на правата на работниците.

Нараства общественото безпокойство и по повод на заплахите за националната сигурност, свързани с кризата с бежанците, което поддържа допълнително необратимия процес на на топене на доверието в кабинета, констатират социолозите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

неокласически похват

преди 7 години

Тука един, който се води образован не разбира как може средната заплата да е 490 евро, а всъщност масово да се взима 600 лева. Еми образован дай да ти го обясня елементарно. 10 човека взимат 1000 лева и 90 човека взимат 100 лева. Общо колко? 19 000. Средно колко? 19 000 / 100 = 190. 190 обаче 90% взимат 100 лева. Сега разбираш ли образован или не ти стига образованието да схванеш защо всичко се измерва в средни стойности? Научете я тая икономика най-после да разберете кой и как ви лъже.

44

Анонимен

преди 7 години

И двата показателя ще се вдигнат ,ако се върнат българите от чужбина и престанат да изпращат пари в България (до 10-15г. по- голяма част от възрастните ни роднини ще починат).Конкретно за Испания-в провинцията самостоятелна квартира за 100 евро няма(двустаен за 300евро- да),заплати -масово са 30-50евро на ден нето(30 -за 8ч.работен ден и 50-за повече от 12-14-15ч.раб.ден,тр.договор на 4ч.раб.ден.Безплатно здравеопазване,частично минимално заплащане на лекарства,достойна пенсия ,сигурност и т.

43

смях в залата

преди 7 години

Човек взема според способностите си. Даже и при социализъма ставаше така. Колкото и да закрепостяваха хората, пак който може, може. Имаше един филм за Свещаров. Помните ли?А пък чуждопоклонниците дето ще ходят в Русия, прав им път. Факт е че русияните се изнасят към България. И те си знаят защо.

fallback