Снимка: БТА, архив
fallback

Министерството на образованието и науката няма да толерира стремежа за разрастване на мрежата на висшите училища. Това заяви вицепремиерът и образователен министър Меглена Кунева по време на заседание на Съвета на ректорите.

"Ние трябва да постигнем качество на висшето образование, а това е невъзможно, ако в условията на липсващи студенти университетите продължат да се разширяват и увеличават", коментира още тя.

По думите й винаги за откриването на филиал или нов университет се казва, че е важно за региона. Това е така, само ако има студенти, но не и ако след една година висшето училище започне да изпитва затруднения, коментира още Кунева.

Според нея част от решението на проблема с липсващите студенти е университетите да предоставят програми в областта на ученето през целия живот. Няма как да си внесем демография, но има как да си внесем студенти, каза още министърът и посочи като добра политика увеличаването на приема за студенти от българската диаспора.

"Основен приоритет на министерството е повишаването на качеството на българското висше образование. Внесохме необходимите нормативни актове – и за защитените, и за приоритетните специалности, както и за студентските кредити. Важно е да си дадем сметка, че ни е необходима реформа на акредитацията, така че да се гарантира качество", посочи още министърът.

По думите й въпросът за качеството на висшето образование надхвърля днешните студенти и днешните университети. Става въпрос за репутацията на нацията, а тя зависи и от репутацията на нашите висши училища, каза още Кунева, цитирана от пресцентъра на МОН.

Тя призова висшите училища да се възползват максимално от възможностите, които дава Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж".

Министърът посочи, че има достатъчно средства, но университетите трябва да са гъвкави, за да започнат да си сътрудничат, особено за сформирането на консорциуми за центровете за върхови постижения и центровете за компетентности.

"Нека да не воюват БАН с университетите или един университет с друг, успехът зависи от умението ни да се кооперираме", каза още вицепремиерът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

43

Анонимен

преди 7 години

Факт е, че въведоха изучаването на бъл. език в университетите е показателно колко са неграмотни са студентите там. Пропуски от ср. образованието и защо се допуска такива хора да учат висше. Те не са покрили основни неща на по-ниско ниво, скочат в академично. Безумие. И защо е нужно в средното образование да се учат неща, които на никого не трябват, на ниво висше образование. Погледнете физика, химия....ад. Учебници писани от преподавали във ВУЗ.

42

До предния

преди 7 години

За щастие в НБУ не се преподава медицина, представям си какви лекари биха излизали от там, но иначе си прав.

41

Анонимен

преди 7 години

най-после. не може в една франция с 40 милиона население да има 10-12 универистета, а в България със седем милиона да са 52 университета. Повече от 7-8 университета не са нужни. Може ли някоя да ми обясни, при Положение че Има Софийски университет и НБУ и в двата се преподава медицина за какво има и Медицински. Или - Технически? това си беше институт! великотърновският беше филиал на Софийският. в миналото е имало само три висши учебни заведение - БАН, софийският университет и Свободният.

fallback