Снимка: Булфото, архив
fallback

Според анализ на Агенцията за социално подпомагане за последните четири години - от 2012 г. до 2015 г., се наблюдава устойчива тенденция на намаляване на специализираните институции за деца.

От около 5000 през 2012 г. днес в домовете за деца, лишени от родителска грижа, домовете за деца с увреждания и домовете за медико-социални грижи за деца, живеят около 700 деца и младежи. Общо 65 домове за деца са закрити през последните четири години, като 42 от тях през 2015 г.

От началото на тази година са закрити още шест дома за деца, лишени от родителска грижа, с общ капацитет 136 места. От 1 август 2016 г. е закрит и домът за медико-социални грижи за деца в град Златица.

В началото на 2016 г. своята дейност преустанови Домът за деца с умствена изостаналост в с. Илаков рът, община Елена, като това бе последната в страната специализирана институция за деца с увреждания и със закриването й в цялата страна приключи предоставянето на грижа от институционален тип за такива деца.

Оставащите да функционират домове за деца, лишени от родителска грижа, към днешна дата са 26, посочват от агенцията.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

Анонимен

преди 7 години

7 пъти по-малко деца в държавните институции, 7 пъти повече доволни римлянски семейства, получаващи по няколко хилядарки месечно от държавата, за да си гледат роднинските чавета.

1

Само че,КолкоПлащаме

преди 7 години

на така наречените приемни семейства, за да отглеждат деца, които си имат живи и здрави родители? Обикновено роднини от съседната къща стават приемници, после делят парите с истинските родителиНа децата с увреждания трябва да осигурим грижи. Но да се вземат мерки, за да спре размножаването на хора с увреждания, предавани по наследство. В някои среди това е бизнес - такъв се цени като съпруг/а/ заради това, че има пенсия, става за просяк, а децата му ще носят сигурен доход на цялото домакинство

fallback