Снимка: НИМ
fallback

Археолози откриха златна монета на Калиакра от времето на императорите Андроник ІІ и Михаил ІХ, сечена между 1305-1320 г., съобщиха от Националния исторически музей (НИМ).

За втора поредна година археологическите проучвания на археологическия резерват се провеждат от Националния археологически институт с музей към БАН и Националния исторически музей (НИМ).

Теглото на монетата е 3,00 г, като е редуцирана (орязана) по т.нар. Варненски стандарт, а реалното й тегло е 4,03 г.  Златни монети на Калиакра излизат много рядко, а това е ново доказателство за значимостта на деспотата на Добротица в средата на XIV век.

По време на археологическите разкопки на крепостта "Калиакра" са проучени няколко жилищни помещения от периода на Средновековието (ХІV в.).

По време на разкопките продължи разкриването на антична сграда с изцяло проучено едно помещение, вероятно предназначено за склад. Сградата, респективно и помещението, се датират в VІ в.

На финален етап от проучването е и средновековният некропол, разположен до първата укрепителна линия на крепостта. Той датира в ХІV в., а през тази година от него са регистрирани 15 гроба. По-голяма част от гробовете са на деца. В почти всички съоръжения бяха открити гробни дарове - обеци, копчета, токи за колани.

В един от гробовете (на възрастен индивид) бяха открити 20 медни копчета с позлата. Интересно е да се отбележи, че в някои от ямите има останки от дърво, което е използвано за ограждане на ямите и/или за ковчези.

Находките от проучванията са предмети от бита - ножове, точила, ключове, фрагменти от стъклени съдове, както и накити. Монетният материал е предимно от ІV до VІ в. - повечето от времето на император Юстин ІІ. Има и такива от средата на ХІV в. (Баязид І), както и татарски монети и екзагии (теглилки за мерене на монети).

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Анонимен

преди 7 години

Славянска е,по всичко си личи. даже зад образа на путин се вижда и калашник.

6

да

преди 7 години

Баязид I става султан едва 1389 след битката при Косово поле, в която загива баща му Мурад I.. как тогава има монети на Баязид от средата на 14 век(Баязид е роден през 1354 г...).. само *** журналисти, които си съчиняват глупости знаят

5

Анонимен

преди 7 години

Е как да няма бре, откритите дървени предмети са от липи посадени от тогавашните рокери на Путин, а както знаем те са символ на славянското единство.

fallback