Снимка: архив, Ройтерс
fallback

За пръв път от 11 години нивото на безработица в България падна под средно европейското и е малко над 7%, съобщи в Ямбол министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова.

Младежката безработица все още е около 13%, но и тя е спаднала с три процентни пункта в сравнение с миналата година, каза Русинова, цитирана от БТА.

По данни на Агенцията по заетостта през юни безработицата в България намалява до 8,4%. В сравнение с юни 2015 г. равнището на безработица е по-ниско с 1,2 процентни пункта.

България е сред държавите от Европейския съюз с най-силен спад на безработицата през май, показаха данните на европейската статистическа служба Евростат. За една година безработицата у нас се е понижила от 10 на сто до 7,3%. Лидер по спад на безработицата в ЕС е Кипър с понижение от 15,3% до 12%, следван от Хърватия – от 16,2% до 13,3%. След нас е Испания с намаление на равнището от 22,5% до 19,8%.

През май безработицата средно за ЕС се понижава с минималния 0,1 процентен пункт до 8,6%. Година по-рано безработицата в ЕС е била 9,6%.

По данни на Евростат в България нивото на младежката безработица се понижава до 13,8% през май спрямо 22,9% от май 2015 г. Броят на безработните младежи е намалял почти наполовина – от 43 хил. души през май миналата година до 22 хил. души през май т.г.

Относно мерките на МТСП за насърчаване на заетостта Зорница Русинова уточни, че първите промени в Закона за насърчаване на заетостта предвиждат на всеки шест месеца областните управители и работодателите по региони да дават точна прогноза какви са нуждите от работна сила. Това ще даде възможност да се насочат правилно инвестициите за обучение и квалификация.

От следващата година министерството ще стимулира т. нар. географска мобилност. Тя предвижда в продължение на една година да се поемат до 200 лв. от разходите на безработни, които са си намерили постоянна работа в друг регион, отдалечен над 50 км от мястото им на регистрация. Досега близо 2000 души са заявили желание да получат такава помощ за заетост, но с приоритет тя ще се предоставя на децата, напуснали институции.

Над 8300 младежи са се възползвали от програмата за младежка заетост, която стартира в началото на програмния период, и близо 40 процента от тях остават да работят в предприятията и след приключване на стажа им. 

Още новини от Икономика и политика четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

56

Анонимен

преди 7 години

В Благоевград има доста млади хора, заради универиситетите, обаеч ако идете в Монтара, даже в пиковия час на кръчмите е пусто....Копривщица - няма и 3000 души, пълин се с народ, само около празници - например 6 септември....

55

Анонимен

преди 7 години

глупости, истинската безработица не се отчита - има цели региони - Сливен, Айтос, Видин, Кърджали - с безработица над 50 процента, просто изследванията са правено в София и Кюстендило-Пернишка област а там има млади хора- според ЕВростат реална безработица е с над 12 проценат по висока от това което отчита НСИ. ИМа сума ти млади хора, които само обикалят бюрата за труда, но не се записват никъде на работа.

54

дебел депутат

преди 7 години

Минималната заплата от 420 лв на месец или чисто 330 лв не трябва да се вдига, защото мързеливите гърци ще се разсърдят кой ще ходи да им бруси маслините за 20 евро надник.

fallback