Снимка: Булфото, архив

Хората, които излизат в планините, да подбират тези, с които тръгват - да са психично съвместими, да нямат различия в интересите и характерите и да са физически здрави. Това посъветва Запрян Хорозов, дежурен в Планинската спасителна служба, пред БНР.

Още по темата

Според него трябва да се следва и предварително начертаният маршрут. Освен това любителите на планината би трябвало да са със заредени телефони и да следят прогнозата за времето.

Той им препоръча също да информират близките си в коя посока тръгват и ако по време на прехода решат да променят маршрут да ги уведомят, защото ако изпаднат в беда, близките им обикновено подават сигналите до спасителната служба.

"Вече сме в разгара на летния сезон, работата на водните спасители става все по-отговорна и значима в този период. И тази година стопаните успяха да осигурят спасители за всички големи плажове", похвали се Виолета Радева от БЧК - Бургас. 

Тя отбеляза, че професията е сезонна и подходяща за млади хора, на които обаче трябва да се осигуряват всички условия, за да си изпълняват задълженията и туристите и гостите да прекарват добре. Заплатите им са между 600 и 700 лева, таванът е около 1000 лева.

Според Радева парите, които получават спасителите, би трябвало да са повече, защото трудът им е рисков.

Оказва се, че повечето спасители предпочитат да работят на басейн, защото е по-лесно да бъде охраняван.

Тя призова за къпане в охраняеми места, да не се влиза във водата след употреба на алкохол и да не се предприемат рискови действия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase