Снимка: архив, Булфото
fallback

Направо невинна изглежда изцепката на министъра на културата Вежди Рашидов, която направи през 2012 г. в ефира на БНТ, пращайки покойната Гена Димитрова да пее в Москва, докато оперната прима почина още през 2005 г.

От същия ефир прозвуча и поредното му, този път писмено обръщение. В официално писмо до телевизията Вежди Рашидов си позволи да води лична война с водещия Георги Ангелов. Текстът бе прочетен в ефир на 4 юли.

Поводът за поредния скандал е предаването "Денят започва с култура" от 30 юни, в което министърът бе обвинен от скулптора проф. Велислав Минеков, че откакто заема поста - от милионер се е превърнал в милиардер, а децата му имат хотел в Австрия.

В така характерния си пиперлив стил Рашидов реши пък да защити наследниците си като заплаши водещия, че можел да говори много по темата на кого "отглеждаме например децата".

Не закъсня и отговорът на БНТ. Държавната телевизия се съгласи, че водещият Георги Ангелов не опонирал тезата на госта и така нарушил "журналистическия стандарт за плурализъм", но все пак се нае да защити журналиста  като припомни на министъра, че не може хора с такава професия да бъдат третирани като "зависими държавни служители".

Министърът си позволи да коментира политиката на държавната медия с думите, че наблюдавал "интересен процес на създаване на условия и предоставяне на екран на хора, които по презумпция обичат да плюят държавата".

Но вместо да се нахвърля срещу медиите, е по-любопитно да си припомни думите на англичанина Енох Пауъл - "Политик, оплакващ се от медиите, е като капитан на кораб, облакващ се от морето".

Но ето, че гневът на Рашидов набра още по-голяма скорост и той посъветва Георги Ангелов "да не иронизира толкова често държавата, на чиято ясла е и неговата заплата".

Всъщност министърът на културата често се изказва доста предизвикателно, а по-късно пише извинения. Такъв бе случаят с хориста на Йоан Кукузел, за чиито си думи Рашидов се разкая, че се "изразил твърде образно".

На личните обвинения на Рашидов се почувства отговорен да се изкаже лично и Георги Ангелов. На страницата си във Facebook журналистът пише, че не се наема да коментира "средновековното самоотъждествяване на управляващ с държава".

Също така Ангелов поясни, че на "всяка засегната страна, ако не присъства в ефир, винаги се предоставя право на отговор", като уточни, че става въпрос за право на отговор, а не на "саморазправа с водещите".

На "умелата хватка - "удар под кръста": "Отглеждаме например децата на някои водещи", Георги Ангелов отговори:  "по време на следването си във Великобритания дъщеря ми работеше от май до октомври 2013 г. в БКИ Лондон (без заплащане), от октомври 2013 г. до юни 2014 г. (на хонорар) и от юни 2014 г. до септември 2015 г. (на щат). След което напусна и си намери друга работа. Припознаването в бащинство над моите деца ми идва малко в повече, макар и този патернализъм да ми е добре познат от близкото минало. Впрочем отговорът на въпроса е друг – тъкмо поради политиките на това и редица предходни правителства две от трите ми дъщери живеят в чужбина!"

На следващото обвинение, журналистът заяви: "Не, министър Рашидов, нищо от "парите за театрите", "средствата за българско кино", "сесиите за книги, за музика, за независим театър", "парите за галерии и библиотеки", "новосъздадените музеи, разкриването на археологически разкопки" не е убягнало от погледа ми. Но от погледа ми, г-н министър, не са убягнали и реформите на реформите в театъра, проблемите на сценичните изкуства, най-високото ДДС за книгата, бутафорните крепости и възстановки, рушащите се паметници на културата".

За финал Ангелов се изуми, че неговата заплата е "на държавна ясла" като попита: "Кой съм аз, та да си въобразявам, че съм свободен журналист, в свободна обществена медия, а не държавен хрантутник на поръчка?"

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 7 години

в превод- всъщност Вежди Рашидов и другите управляващи са с нагласата, че медиите са си техни- те им пускат пари( рекламни договори) и те искат да казват кой какво да говори. И като се намери един единствен човек да излезе малко от утвърдените опорни точки се вдига яко вой. Тези нагли хора не могат даже да си представят какво значи свобода на словото, такова нещо никога не е съществувало, и затова така мрънкат и искат да се саморазправят с всеки неудобен

12

Анонимен

преди 7 години

Веждане, от БКП насам все те дундуркат ве козел нефелен

11

Vangelis Stavros

преди 7 години

Явно, след разправата с БНР, сега е ред на БНТ. Цензурата става все по-всеобхватна, а правителството все по-нагло.

fallback