Снимка: архив, Bulphoto

Българската православна църква почита днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий, създатели и разпространители на първата славянска азбука - глаголицата.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата (Златоустовата) литургия, Служебник (молитви и четива за различните църковни служби), части от Псалтира и Требника. С това се полагат основите на старобългарския литературен език.

В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията. През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език.

Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент". Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий.

В края на девети век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие, 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство, разказва БТА.

Днес 11 май се чества като църковен празник на Светите братя Кирил и Методий, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура и на славянската писменост.

Днес честваме и професионалния празник на българските библиотекари.Той ще бъде отбелязан и от столичната библиотека, а всички нейни читатели ще могат да върнат забавените книги без глоби.
 
През целия ден на всички желаещи ще бъдат издавани безплатни едногодишни читателски карти за ползване на всички ресурси на библиотеката. Ще бъдат показани и  няколко изложби. В събитията ще се включат изявени родни писатели и библиотекари от читалища и училища в София, на които библиотеката ще дари книги.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase