Снимка: архив, Булфото
fallback

 „Има много пациентки, които не искат да раждат в болница. Но има и друг поток от пациенти, които са съгласни да родят в болница, но без ние да вземаме активно участие в тяхното раждане. Те не искат да им се слага абокат, не искат да отваряме инструментално околоплодния мехур. Те възприемат това като вмешателство в хода на родилния процес”, заяви пред Нова тв д-р Валентина Григорова, зам.-директор на Първа АГ болница "Света София".

Oще по темата

 „Не съм съгласна с твърдението, че нямаме отношение към родилките.", обясни доктор Григорова и призова бременните да имат доверие в лекарите.
 
Бременна с второто си дете жена е избрала да следи бременноста си при акушерки, а не при лекарят, при който ще ражда. Причината е, че пред тях тя може спокойно да изкаже притесненията си, да зададе въпросите си. Говорят си и по час в приятелска и спокойна атмосфера.
 
„Тук ми отделят много време и внимание. Чувствам се спокойна”, казва тя, нещо, което в болницата не би било възможно.
 
Според акушерките, съвременните жени имат достатъчно информация и са образовани и могат да преценят как да се появи детето им. Те смятат, че основният проблем у нас се крие в идеята, че на бременните се гледа като на хора в постоянен риск, докато в чужбина, с тях се държат като със съвсем здрави хора, освен ако не възникне някакъв проблем.
 
Както писа Dnes.bg преди няколко дни 37-годишна жена пожелала да роди без медицинска помощ в дома си в село Иван Вазово, загуби бебето си, тъй като по време на раждането то се задушило и починало.
 
Опечалените родители Галя и Боян признават, че нямат доверие на болничните заведения. Заради това жената решила да роди сама, в домашни условия. Освен нежеланието да посети болница, двойката не е потърсила помощта на лекари за раждането.
 
Много родилки са недоволни от отношението, което получават в голяма част от държавните болници. Именно това е и причината те да се насочат към алтернативен начин на раждане. В не една страна домашното раждане е позволено със закон и е асистирано от екип специалисти. У нас това не е позволено. Според доктор Григорова, то е опасно. Като един от аргументите бе и увеличаването на възрастта за раждане, която крие допълнителен риск. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 7 години

Обезболяването по време на раждане не се поема от здравната каса, прилага се вече 100 години в цивилизованият свят, в България това е лукс, струващ 80 лв.

25

ss

преди 7 години

Може и в обора да пробват

24

Сп???нс

преди 7 години

Всеки път като говоря с някой познат ми обясняват как и колко пари са им поискали в болницата ,ами да съберат някаква сума и да потърсят подходяща оферта от някоя частна клиника. Също няма да е зле клиничната пътека за раждане да може да я използваш в клиниката на която имаш доверие , защото болницата взима не малко пари от здравната каса ,за извършване на "услугата" '

fallback