Снимка: архив, БулФото
fallback

Увеличени ли са всъщност заплатите на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и заслужават ли го, спориха депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов и колегата му от Реформаторския блок Антони Тренчев в студиото на bTV.

Oще по темата

Със законови промени вчера заплатите на всички членове на ВСС бяха изравнени със заплатите на "тримата големи" в съдебната власт – главния прокурор и шефовете на ВКС и ВАС.

Досега членовете на ВСС имаха едно основно възнаграждение плюс допълнителни пари за участие в комисии. Сега ще имат едно уедрено възнаграждение, което може да достигне 7000 лв.

"Заплатите не са увеличавани, истината е, че отменихме един от видовете допълнително възнаграждение за членовете на ВСС – за участие в комисия. Неговият приблизителен размер, доколкото имаме данни, беше в порядъка на 1000 – 1200 лв.“, обясни Кирилов, който е председател на Комисията по правни въпроси в парламента.

Според Тренчев въпросът е по-скоро принципен." В РБ винаги сме били против допълните възнаграждения и привилегиите“, каза той. ВСС е  "орган, който според нас, а и според колегите от ГЕРБ, е компрометиран на n-та степен, неслучайно заедно им поискахме оставката, и за мен лично е нелогично как днес им искаме оставките, а после сумарно в крайна сметка им вдигаме заплатите".

Сумарно категорично размерът на заплатата остава същият, контрира Кирилов. Това е законово решение и то трябва да е принципно – не трябва да обвързваме оценката с решението по закон. Не може да оставим членовете от ВСС да получават по-ниски заплати от председателите на апелативните или окръжните съдилища. Ако го направим, затваряме вратата на тези кадри да участват в следващите конкурси за ВСС, смята той.

Тренчев пък изтъкна, че главният прокурор получава малко над 5000 лв., но той има и значително повече отговорности. По думите му останалите членове, които се избират и невинаги попадат в Съвета заради правната си експертиза, са само членове, не може да са съпоставими с обема работа и отговорности на главния прокурор.

Според Кирилов високите заплати са, за да гарантират независимостта на членовете във ВСС – за да не вземат нерегламентирано възнаграждение от други лица, да имат мотивацията да пазят тази висока заплата.

Въпросът е какво послание даваме на обществото. Сега министрите се отказаха от колите на НСО, премиерът спря обществени поръчки, а ние им вдигаме заплатите, коментира Тренчев.

Ако държавата беше фирма, ясно е, че няма да вдигате заплатите на служителите си, ако не изпълняват задълженията си. В това, че ВСС не изпълнява задълженията си, спор няма. Ние се опитваме да мотивираме тези хора да си вършат работата, като им увеличаваме парите, а трябва да е обратното, каза още той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Анонимен

преди 8 години

Вяра в съдебната система имат единствено работещите в нея и техните роднини.

10

Р. Р

преди 8 години

Абе, все сме на обратно като почнеш от поклащането на главата та така за всичко. В цял свят за несъвършена работа режат от заплатите само в България ги вдигат!

9

Да

преди 8 години

Заслужавт ! Колкото по-висока заплата получават - толкова по-малко корумпирани щели да бъдат . . . . Явно там няма няма корупция . Има заловени полицаи с подкупи но заловени съдии с подкупи няма . . . и няма да има ! Иначе има статистика коклко хотели барове , казина ресторанти и др. са собственост на магистрати но това не бива да се разчува . И защо на три години броя на съдии , прокурори и адвокати се удвоява за това също да не се пита. Така че честити им нови зплати - да растат!!!

fallback