Снимка: архив, Булфото
fallback

В "Топлофикация-София" си вдигали заплатите, а дълговете на компанията продължават да растат, показва годишният финансов отчет на дружеството за 2014 г., пише "Труд".

Документът все още не е публикуван официално, а се обработва в Агенцията по вписванията, въпреки че по закон отчетът е трябвало да бъде приет и публикуван на страницата на дружеството още през юли миналата година.

Над 26 милиона лева от парите на българските данъкоплатци са отишли за заплати на шефове и служители в столичната Топлофикация. През последните седем години увеличението е с близо 5 милиона лева.

За сравнение дълговете на дружеството са се увеличили с 315 млн. лв. от 429 млн. лв. през 2008 г. до 744 млн. лв. през 2014 г.

Отчетът показва, че Съвета на директорите на дружеството и изпълнителният директор са си разписали по-високи възнаграждения и през 2014 г. Разходите за заплати на членовете на СД и Одитния комитет са се увеличили с 4000 лв. до 96 000 лв. спрямо година по-рано, въпреки че през 2013 г. одиторите са били трима души, а през 2014 г. е само един.

Изпълнителният директор на дружеството е взел 41 000 лв. в сравнение с 39 000 лв. през 2013 г., става ясно от отчета на компанията. В края на юли 2014 г. бе уволнен шефът на "Топлофикация- София" Стоян Цветанов и неговото място зае Георги Беловски от Общинска банка.

Под управлението на Стоян Цветанов "Топлофикация София" трупа милиони дългове, а шефовете й си увеличавали заплатите всяка година. През 2011 г. Цветанов и заместниците му си вдигнали заплатите петорно-от 18 000 на 102 000 лв. През 2012 г. отново си увеличили заплатите с 19 000 лв. годишно, при дългове на дружеството от 537 млн.лв.

Към края на 2014 г. монополистът има дългове за общо 744,702 млн. лв. от тях 496 млн. лв. са за природен газ който Топлофикация не е платила на Български енергиен холдинг и 167 млн. лв. неразплатени дългове към „Булгаргаз“. Финансовият отчет показва, че дружеството дължи над 3 милиона лева и на свои служители.
 
През 2014 г. "Топлофикация-София" е завела 19 328 съдебни дела за неплатено парно. От тях 5450 софиянци са дадени на частен съдия изпълнител.
 
Все повече хора не желаят да ползват услугите на столичното парно. Данните показват, че всяка година новите абонати на Топлофикация София намаляват. Например през 2013 г. новоприсъединените клиенти са били 2629, а през 2014 г. са едва 1520.
 
Най-спорният казус е дали когато не ползваш парно, трябва да плащаш такса "сградна инсталация". Очаква се Конституционният съд да се произнесе и да се сложи край на дългогодишните спорове за това трябва ли имоти в топлофицирана сграда, но неползващи парно, да плащат за отделената в сградата топлинна енергия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Факт

преди 8 години

ОчевАдно е, че всеки, който има имот в топлофицирана сграда, ползва парното, даже и да няма радиатори в имота си. Давам *** пример: ако всички радиатори са спрени, но измерителите в абонатната станция съвсем реално показват някакво потребление, а и цялата сграда е относително топла, кой трябва да плати са това "топло"? Втори пример: при новите хоризонтални инсталации има топломер за всяко жилище, но сумата от отчетеното от тях, съвсем вярно винаги е по-малка от измереното по-общия топломер. Ко

17

Реалист

преди 8 години

Манипулативна статия писана от човек, който нищо не разбира от темата, по която пише.1/ 39-41 хиляди лева годишна заплата за изпълнителен директор на Топлофикация е адски малко2/ Има нагла лъжа, че все повече хора не желаят да са към Топлофикация, след като има новоприсъединили се, а отказали се няма3/ Нагла лъжа е, че човек, който има жилище в сграда с парно, не ползвал парно. Това просто няма как да стане според законите на физиката. Ако не иска парно, да ходи да живее в блок без парно.

16

ИМПЕРИАЛИСТ

преди 8 години

ПРОДЪЛЖЕИЕ:..................Те много добре знаят , че в Европата парното е между 40-80 евро-цента за 1 kWh, при по-ниски цени на газа. Тази информация обаче се крие, защото "Топлофикация София" се тика от мафията умишлено към разпродаване, т. е. приватизация. След като не можаха да я сринат нито технологично, нито организационно, сега използуват натрупалото се недоволство от трудния живот за да я атакуват в медийното пространство.

fallback