Снимка: архив, Булфото
fallback

Всеки трети бизнесмен намира незадоволително нивото на подготовка на младите висшисти, които наема на работа, съобщава "Стандарт".

Негативните оценки за качеството на висшето образование у нас остават без промяна през последните 7 години, показва анкета на БТПП. И през 2008 г., и сега делът на фирмите, които са недоволни от знанията на новопостъпващите на работа студенти, е 67-68%. Само 13% от предприемачите са доволни от нивото на висшето образование у нас.

Основните пропуски в образованието на младите хора според представителите на бизнеса са както по отношение на професионалните умения, така и в базисните икономически познания. Според 45% от фирмите на младите им липсват и умения за работа в екип, а според 38% - и предприемаческо мислене. Работодателите отбелязват, че завършилите висше образование трудно правят връзка между теоретичната подготовка и практическото й приложение. Недоволство има и от подготовката на учениците, завършили професионални гимназии.

В същото време работодателите изказват най-голямо удовлетворение от обучението в езиковите гимназии - там само 3% от фирмите са изказали неодобрение. Работодателите настояват университетите да завишат критериите си за прием, както и да се увеличи броят на младежите, включени в стажантски програми.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

Да да

преди 8 години

Като ги знам българските шефове колко са "ентелегентни"....

68

Анонимен

преди 8 години

Преди време имаше данни, че около 95% от т.нар. "работодатели" в България са със средно и по-ниско образование, така че е напълно възможно да не са доволни от висшистите, оценявайки ги от висотата на собствена си некомпетентност и простотия.

67

:)

преди 8 години

Някой да припомни на някои от българските работодатели какво е казал вожда им на времето - "плащаш с фъстъци - получаваш маймуни". Когато заплащането е малко, съответно и конкуренцията ще е ниска. Ако искат по-добри кадри, да плащат по-добре.

fallback