Снимка: архив, БулФото
fallback

Премиерът Бойко Борисов съобщи, че е спряна обществената поръчка за почистването на летище София от външна фирма, след като чистачка от аерогарата се е свързала с него.

Oще по темата
"Първо, това е голяма поръчка. Второ, се подготвят документите за концесия. Трето, заплатите на стотина души поне ще паднат наполовина, а в същото време аерогарата и РВД в момента, заради огромния трафик са на много добри печалби", допълни той от Брюксел.

Достъпен съм, дали е чистачка или съдийка - все тая, уточни Борисов. По-късно той разговаря с почистващия персонал на летището по Skype и заяви, че нищо не налага почистването да става от външна фирма.

Заради отлагането на заседанието на Европейския съвет министър-председателят не успя да се прибере тази вечер в София. Чистачките му подариха метла, с която да измете всички корупционни схеми. Борисов се пошегува, че имал много метли, но колкото и да мете, все остава боклук, затова трябва да минава и с парцал.

Пред журналисти в Брюксел премиерът потвърди, че може да има нови спрени поръчки, ако има съмнение, че не са направени както трябва. Той съобщи, че е възложил на вицепремиера Томислав Дончев да бъде направен регистър на търговете както с европейско, така и с национално финансиране.

"Целта на спирането (на търговете) не е да унижим някоя фирма или да посочим някои хора с пръст. Точно обратното – да е убедено обществото, че е прозрачно", подчерта той.

В отговор на журналистически въпрос за промяната в акционерната собственост в "Булгартабак", след като днес депутатът от ДПС Делян Пеевски обяви, че излиза от компанията, Борисов заяви, че той носи отговорност за наемането след конкурс на банката за приватизационната сделка. "От там нататък, като частни търговски дружества кой какви акции има и как ги търгува, не е наша отговорност", заяви премиерът.

Борисов благодари на парламента, че днес с такова голямо мнозинство е потвърдил, че "нищо по-добро от това правителство не може да се направи". Премиерът визира вота на недоверие за здравеопазването, който днес не мина.

Той изказа благодарност и за декларацията на Народното събрание във връзка с блокадата на българо-гръцката граница, като посочи, че не може вътрешно-политически проблеми на една страна да се решават за сметка на други държави.

"Положих огромни усилия да убедя Ципрас да се намеси повече, опозицията да се изкаже в интерес на България, Юнкер, Туск, канцлерът Меркел – всички колеги до един", каза той.

Борисов определи като тежко заседанието на Европейския съвет, тъй като трудно може да се намери консенсус. Относно темата за Великобритания премиерът посочи, че крайната цел е да се запази единството на ЕС, което е много важно и за България.

Премиерът Бойко Борисов съобщи, че е настоял пред своите колеги от Европейския съвет за затварянето на външните граници на ЕС.

Сега говорим само за войната в Сирия, а в Египет какво ще стане, колко милиона мигранти чакат да дойдат - казват около пет милиона. Колко чакат от Африка - от Мароко, Алжир; от Иран, Ирак, Афганистан. Накрая идва моят въпрос - вместо да се страхуваме, да ни страхува някой, както е модерно да се каже, защо не затворим границите и да допускаме онези, които са преминали по процедурите и правилата, коментира премиерът пред български журналисти.

Борисов потвърди, че на 5 март предстои нова среща на европейските лидери по въпросите на миграцията. Всъщност няма технология, никой не иска да се замисли върху технологията, поясни той. По неговите думи технологията е нещо просто - за да работи машина или организъм, или завод - има главен технолог.

Зададох въпроса, след като не се съгласявате на моето предложение отпреди година, вече всички на практика се съгласиха с това, но не го приемат - че трябва незабавно да затворим всички външни граници на ЕС, да останат само официалните ГКПП. Без да искат, колегите постепенно узаконяват беззаконието, кой в света приема нелегален имигрант; САЩ направиха ограда с Мексико заради подобно нещо, посочи премиерът.

След като узаконяваме темата нелегален мигрант, за моите колеги вече се счита абсолютно нормално всеки откъдето иска да влиза в която иска държава от Европа - на практика ние това узаконяваме. Не че съм съгласен, но колективът така реши, заяви Борисов. Премиерът е попитал защо "горещите точки" трябва да бъдат в ЕС, а не извън Общността. Ако има КПП и твърди граници, тези, за които няма място, ще чакат отвън. Ние сега ги вкарваме в ЕС и започва спор между държавите, кой колко от тях да вземе, добави Борисов.

Според него с едно движение и с много по-малко пари може да се направят границите и на Финландия, и на България, и на Гърция. Премиерът е попитал и накъде ще се насочат мигрантите след въвеждането на патрулите на НАТО в Егейско море. Ще дойдат в България, как да се съглася с това. Помолих колегите, ако може някой да ми обясни как си го представя, ако дойдат 200 хиляди мигранти, какво ще ги правя, след като не искат да приемат предложението ми да не ги допусна да влязат. И те не ги искат. Стояхме нощес до 4.00 ч. българско време, приемаме точки, които взаимно са изключват, за да имаме решение, но отговор на технолога как ще става, няма, поясни премиерът.

Тревожен съм, защото от една страна всички разбират проблема, а от друга всеки иска да е надделял над другите и това е пагубно за колективен орган, коментира министър-председателят.

Разрешаването на проблема с мигрантския поток беше основа тема на разговора на министър-председателя Бойко Борисов с унгарския му колега Виктор Орбан, съобщиха от правителствената пресслужба. Двамата са провели двустранна среща в Брюксел в рамките на провеждащото се заседание на Европейския съвет.

Министър-председателят обърна внимание и на факта, че на фона на толерантността, която страната ни демонстрира спрямо Гърция относно мигрантската криза, вече месец продължава блокадата на границата ни от гръцки фермери и информира унгарския си колега за приетата днес единодушно декларация от Народното събрание.

Като продължение на разговора от края на януари, когато Виктор Орбан беше на посещение в София, двамата премиери отново са изразили задоволство от отличните двустранни отношения между България и Унгария.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

Анонимен

преди 8 години

До 49 АНОНИМЕНАми, мълчи де!

90

Анонимен

преди 8 години

До КрайА феодални закони поругаване на правата на човека - напр. за етажната собственост и за свръхмонополизма - за енергетиката, и редица други, стигащи до зле прикрит фашизъм, може ли да отменя?

89

Анонимен

преди 8 години

Достъпен сте за подмазвачите, за кариеристите, за политическите хамелеони. Но достъпен ли сте за честните хора, за тези, които изкарват огромните ви пари? Може ли някой "обикновен човек" да дойде при вас за да го изслушате за тероризма, на който е подложен от монополите, от ваши велможи, разгащили се в мнимото си всесилие, за гаврата и унижението, които му готви вашият скъп седесар"д-р" Москов, за това как хладнокръвно го тласка гъм гpoбa с налудничави "реформи" и лъжи, че така е по света.

fallback