Снимка: архив, Reuters
fallback

Националният военноисторически музей ще възкреси спомена за Апостола на свободата Васил Левски чрез неговото най-ценно наследство – словото, пресъздало идеала му за свобода.

На 19 февруари, когато отбелязваме 143-тата годишнина от смъртта на Васил Левски, думите му, записани в неговите писма и личното му тефтерче, ще звучат през целия ден и ще бъдат визуализирани чрез светлинна инсталация в залата, където се намират вещите му – косите, запазени от майка му, кръстчето от Божи гроб, подарък от вуйчо му, тасчето за вода, което е носил постоянно, личният му револвер „Гасер“ и веригите, в които, окован, потегля към бесилото и безсмъртието.

Посетителите на музея ще преоткрият Апостола чрез мислите му за лоялността и предателството, за честността и доверието, за революционната дейност, за тегобите на ежедневието, ще се срещнат с неговата чиста и предана душа в пореден опит да сверим часовниците си с най-чистия образ на любов към род и родина в историята ни.
Както всяка година, и сега гости на музея ще бъдат родственици на Левски от страна на сестра му Яна.

През целия ден със записалите се училища и ученици НВИМ ще реализира образователни програми на тема: „Васил Левски – вчера и днес“, които представят неговите идеи и дело като нов етап в националноосвободителното движение, разкриват присъствието му в спомените на съвременниците и наследството, което ни е завещал.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

5

анонимен

преди 8 години

Делото на Левски е велико и славно.За това ние българите го тачим и обичаме.Той отдаде себе си за България,така,както Иисус Христос за спасението на цялото човечество.Нека турците не злобеят,а по-добре да замълчат,от колкото да говорят глупости.

4

Анонимен

преди 8 години

До АнонименЛевски го обеси руския консул в Истанбул граф Игнатиев. Признателните българи кръщават на този руски извepг улици и селища.

3

Анонимен

преди 8 години

Аз съм ЛеФски! Турците са много добри хора! Не ги накърнявайте, защото не ме предадоха те, а българите!

fallback