Снимка: Булфото, архив

Журналисти си направиха експеримент и купиха студентски изпит по математика в УНСС. И показаха липсата на контрол в университетите и преимуществото на социалните мрежи по време на теста.

В групата на първокурсниците в УНСС във Facebook има множество молби за помощ по време на изпит. Оказва се, че преписването с помощта на модерните технологии е масова практика, установи екип на Нова тв.

Каква е схемата?

Свързваш се с хора, които предлагат решаване на задачи срещу договорена сума в същата тази група. Тестът се снима, изпраща се на математиците, а те пращат решените задачи по същия начин. Има и указания.

Цената е 60 лева за шестица. Парите се превеждат и следва изпитът по математика.

"Минути преди началото на изпита става ясно, че услугата е на ниво. В социалната мрежа пък вече се публикуват вариантите на теста. Оказва се, че снимането по време на изпит е масова практика, а нужда от помощ имат мнозина. Вариантът, който се е паднал в изпитната зала по математика, е изпратен. Без изненада – първата решена задача идва три минути, след като снимката е изпратена. Останалите - 10 минути по-късно", разказват журналистите.

Оценката, която екипът получава обаче, е четворка, а първата задача се оказва грешна. Следва рекламация – математиците излизат честни и решават да върнат ресто.

От ръководството на УНСС отказаха коментар, а от Министерството на образованието и науката обясниха, че ще извършат проверка на случая, но напомниха, че по закон висшите училища се ползват с академична автономия.

"МОН няма правомощия да определя и контролира начина на провеждане на изпитите, а може само да препоръча на висшите училища да усъвършенстват вътрешноуниверситетските механизми на контрол, с които да се осигури невъзможност да се използват мобилни телефони и други електронни устройства по време на учебните занятия и на изпити", съобщиха от МОН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase