Снимка: Dnes.bg

Храните в България са поскъпнали 120 пъти, лекарствата 150 пъти, наемите - 113 пъти, а електроенергията е поскъпнала цели 135 пъти. Това сочат данните за промяната на цените у нас от 1995 г. насам. На фона на тези показатели работната заплата у нас изостава - от 2000 г. тя се е качила едва 4 пъти - около 10 500 лв. годишно.

Посочената информация не е по данни на НСИ, а от неофициална таблица, в която са описани цените на стотици стоки за посочения период, обясни икономистът проф. Кръстьо Петков в ефира на телевизия Bulgaria ON AIR.

Той обаче призна, че бедността у нас се разширява с ускорени темпове. "Работната заплата изостава в пъти от цените, но изостава и от производителността на труда. Производителността е около 41% от средноевропейската, а заплатите са около 25% от тези в ЕС", каза Петков и обощи "цените галопират, а заплатите - пълзят".

По думите му в България се води политика на потискане на растежа на работните заплати, а през това време цените нарастват.

Държавата може да се намесва в икономиката, но без да изкривява пазарните правила. Тя може да регулира цените на определени групи стоки с монетарна и фискална политика - например да въведе диференцирана ставка за ДДС, каза Петков.

Според него е необходима нова политика на доходите на България, готов вариант на която е бил внесен от КНСБ в Националния съвет за тристранно сътрудничество, информира икономистът.

Конкретните сфери, в които трябва да бъдат направени правителствени корекции, са заплатите, пенсиите и социалните трансфери. "България може да го направи. Преди 4 години Румъния започна да го прави и сега тя ни води с 40 до 50% по-високи доходи, без да е направила революция в производството", даде за пример Петков.

Той изрази увереност, че все още има време да бъде направена корекция в политиките на дохода, тъй като приемането на новите данъчни закони тепърва предстои.

Според него производителността на труда е от ключово значение и за чуждестранните инвеститори, наред със съдебната реформа.

По темата се включи и икономистът Георги Ганев, който категорично отрече твърденията, че цените бележат драстичен скок от 1995 г. насам, а заплатите изостават. "Всички цени в България през последните 2 години падат. По думите му цените на стоките и потреблението са се повишили 65 пъти, 30 от които са през периода 1996 - 1998 г.

"От 2000 г. цените са нараснали два пъти спрямо заплатите, които бележат ръст от над 4 пъти за същия период", каза Ганев.

Разговорът по темата чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase