Снимка: архив, Булфото

България е фактор на стабилност, макар 2015-а да бе година на извънредно напрежение и геополитически кризи. Това обяви президентът Росен Плевнелиев на годишната си пресконференция.

"Провалени държави, замразени конфликти, войни, включително хибридни и конвенционални, терористични атаки, рекорден брой кризи и мигранти, изключителна нестабилност по света белязаха 2015 година. Днес Обединена Еропа е в опасност, защото същото поколение, което събори Берлинската стена, издига нови стени на разделение", изтъкна президентът.

Плевнелиев посочи и кризите, с които трябва да се справи ЕС, като всяка една от тях може трайно да отслаби Съюза, включително и България – икономическата и финансова криза, бежанската криза, гръцката криза, украинската, терористичните заплахи.

"Тероризмът изисква глобален отговор, защото идеологията му може да бъде победена само от образовани и толерантни общества. Серозна е заплахата за Шенген и свободното движение в ЕС. Популизмът и национализмът са в невиждан възход, рекорден е броят на антиевропейските партии и движения", отчете още държавният глава.

По думите му референдумът във Великобритания за оставане в ЕС при негативен резултат може да доведе до трайно дестабилизиране на съюза. "Създаването на ЕС на много скорости може да се отрази негативно на България", изтъкна още той.

Плевнелиев каза, че се отнася с уважение към руския народ, култура, наука, но действията на Кремъл по украинската криза са в противоречие с международния правов ред. "Не се впечатлявам от военна мощ и оръжия, но истински ще се впечатля от качествен дебат навсякъде в Европа, включително в Русия, как да постигнем траен мир", каза президентът, според когото това може да стане, когато правилата важат за всички.

По думите му има реална опасност за нестабилност в Европа, ако се разпалят стари вражди и противоречия на Балканите. Президентът предупреди и че има амбиции за водене на политики от миналото. В 21 век се изискват нови идеи, а не връщане към погрешни идеологии от миналото, подчерта той.

На този фон Плевнелиев заяви, че България е стабилна, а 2015 година бе на активна и принципна външна политика.

"Уважаваме човешките права на бежанците, но и пазим добре границите си. Работим за свързаност и интеграция на Балканите, но очакваме правилата на добросъседство и обективно представяне на общата ни история да се спазват от всички. Активни сме и в НАТО, и в ЕС, и на световната сцена. България бе източник не на проблеми, а на решения", каза Плевнелиев. По думите му страната ни е получила заслужена висока оценка от световните лидери, което се е изразило и в рекорден брой посещения в България и наши участия на международната сцена.

По думите му това е позволило модернизацията и реформирането на важни сектори в държавата. Президентът отбеляза, че има 2,8% ръст на икономиката 12% ръст на експорта, 30% ръст на чуждестранните ивестиции, безработицата е паднала на най-ниското си ниво от 2009 година.

България е втора по скорост на усвояване на еврофондовете. 96% усвояване за първия програмен период е безспорен и голям успех и за страната, и за правителството, отбеляза президентът.

Плевнелиев посочи обаче, че е очаквал по-видими резултати в разследването на фалита на банка КТБ и не е удовлетворен от постигнатото до момента. Държавният глава поиска и усилия за задълбочаване на реформата в съдебната система. По думите му конституционните промени са стъпка напред, но оставиха впечатление, че липсва смелост за по-големи реформи.

Той поиска и разследване докрай на "вражеския акт" на кибератаките по време на изборите, които определи като "новия Костинброд".

"Гордея се, че съм първият български президент, инициирал всенародно допитване, направих това два пъти", напомни Плевнелиев. Той предупреди, че едно "не" на референдума за електронното гласуване от Народното събрание ще преформатира и политическото пространство, защото българите, казали "да" на електронното гласуване, ще се почувстват непредставени. Според него, който иска да спечели доверието на гражданите, трябва да направи четири прости неща - електронно правителство, справедлива система на правораздаване, повече референдуми и социално-отговорна, а не олигархична икономика.

В България преходът бе подменен и това задържа развитието на страната, като позволи на комунистическата номенклатура да се прероди. Всеки десети служител в българската администрация е агент на ДС, те са навсякъде около нас, посочи президентът и допълни, че няма да се успокои, докато комунизмът не влезе в учебниците по история и в музея по един обективен начин.

Президентът каза, че не се впечатлява от медийните атаки срещу него. "Гледам напред", завърши той обобщението на изминалата година.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase