Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ако България е сцена, то на нея се играе "Лека форма на тежка депресия", коментира големият актьор Славчо Пеев в ефира на телевизия Bloomberg TV Bulgaria.

"Няма държава с толкова държавни театри -  20-30 театъра в една държава като нашата са твърде много", обясни той от позицията си на директор на общинския драматичен театър "Невена Коканова" в Дупница.

Има градове, в които преди години е имало 80 000 жители, а сега са 15 хиляди, каза Пеев.

"Ние сме правили по 50 представления в Добрич, а сега в Дупница правим по 4-5 и това е рекорд", обясни актьорът.

Актьорът направи паралел със системата на управление на театрите в Италия. Той препоръча театрите у нас да бъдат общински. "А Народният театър, Народната опера и още няколко културни институции, които ни представят пред света, да бъдат със специален статут, на отделно финансиране, с назначени от държавата директори", обясни Пеев.

По думите на актьора има четири неща, които крепят театъра - държавата, общината, която трябва да притежава и поддържа сградата, билетите, чиито цени трябва да са адекватни, а не обидни и спонсорите.

"Когато едно от тези неща отпадне, трупата си отива", категоричен бе Пеев. Освен в твърде многото театри големият актьор призна, че парите изтичат по още една линия.

"Може пак някой нещо да каже, обаче се краде! Театър не се прави така – един човек прави преработки, обработки, че дори пише и музика. Този човек взима някаква огромна сума, примерно 30 000 лева, а актьорът, който ще играе главната роля, получава 500 лева месечно", обясни Пеев.

Той призна, че неговият театър пътува доста. "Намерихме пиесата на Георги Данаилов "Бай Ганьо", която е писана за големия Георги Калоянчев. Сега в нея играе синът му и с нея правим 90-то представление. Вътре има много съвременни неща, които хората ги приемат. Пиесата сме я играли в Македония, САЩ и Канада, там спектатълът се приема невероятно, уникално", обясни той.

Пеев коментира и цените на театралните билети. "Това е обидно - има билет от 4 лв. Какво може да направи театърът с тези пари - да ги върне в министерството ли?", попита той. По думите му при театъра в повечето случаи рекламата не е от телевизията и плаката, а върви от уста на уста.

"Погледнете навън - хората са тъжни, мрачни - по улиците, в рейсовете. Не може да искаш от тях да отидат на театър. Те трябва да имат първо какво да ядат и тогава ще мислят за забавления. Трябва да има забавления. Театърът е забавление", категоричен е Славчо Пеев.

Целият разговор може да чуете във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase