Снимка: архив Булфото
fallback

Българската православна църква изненадващо премести Игнажден днес. Традиционно той се празнува в неделя, 20 декември.

Случаят не е изолиран – не е прецедент "някои почитани светии да бъдат изтегляни в предния ден заради първенствуването на по-големия празник, както в случая е Рождество Христово", обясни отец Василий пред Нова телевизия. Такова изместване ще се случи отново след шест години, когато Игнажден пак ще се падне в неделя.

Според източници от Светия синод промяната е направена нарочно, по Цариградски Типик (устав)*, от сливенския митрополит Йоаникий, който прави календариума.

Промяната изненада и обезпокои както именниците, така и суеверните българи, които вярват в поверията за този ден – празникът е и сред първенците по най-много поверия и ритуали. Затова съветът на някои свещеници е миряните да празнуват деня така, както го диктува сърцето им.

На Игнажден не трябва да се изнася нищо от къщата. По време на вечерята не трябва да се става от масата, а ястията трябва да са постни.

Игнатий Богоносец бил ученик на Свети Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където първи въвежда пеенето на божествените песни на два клира - хора, прието по-късно и от другите християнски църкви.

Паството му го нарича Богоносец, защото той самият казвал, че "носи Бога в себе си, в душата си". Заради вярата си е бил осъден на смърт от римския император Траян. Загива мъченически, разкъсан от лъвове.  Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ.

Дните през този период се наричат "Мъченици". Жените тогава не трябва да работят никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.

Народните обичаи гласят, че от Игнажден започват Коледните празници и Новата година. Характерен за празника е обичаят полазване. По това кой човек-полазник, първи влезе в дома от сутринта, се гадае за здравето, плодородието и имането през годината. Ако се случи първият гост да е добър и богат, то и годината ще е плодоносна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Читател

преди 8 години

Решението на църквата не променя астрономическо значение на Игнажден. И преди и след нея (разбирай, българската православна църква) датата е 21 декември.

13

Анонимен

преди 8 години

Според древния български календар, Игнажден се празнува на 21 декември. Тогава е нулевият ден, денят преди Колада. По-късно църквата решава да си присвои този езически празник и го натъкмява с един ден по рано 20 декември. Верна на традицията църквата реши отново да обърка обичаите на българите и го премести с още един ден.

12

Анонимен

преди 8 години

До АнонименВърви да ядеш баклава !

fallback