Архив: Булфото
fallback

От 2017 г. ще поскъпне цената на водата. Това прогнозира председателят на Българската асоциация по водите инж. Иван Иванов, който e участник и в Съвета за координация на реформата във ВИК-сектора. В ефира на националната телевизия Bulgaria ON AIR той обясни, че има мрачни прогнози, според които цената ще нарасне много, но ако искаме инвестиции това се налага.

"За да правим инвестиции, се нуждаем от средства. Голяма част от средствата идват по линия на ЕК и европейските фондове, но би трябвало да влагаме наши средства, а те няма как да дойдат освен от цените на ВиК услугите. Не знам дали от 2016 г. ще има поскъпване - по-скоро не, но очакваме по-голямо поскъпване от началото на 2017 г., когато ще влязат в сила 5-годишните планове. 2016 г. е много критична, тъй като ще текат процеси на подготовка и договаряне на 5-годишните бизнес планове на ВиК операторите с общините и регулатора", поясни инж. Иванов.

Проблеми с канализацията има в цялата страна, както и в София, посочи от своя страна бившият заместник-министър на регионалното развитие Добромир Симидчиев, който е председател на фонд ФЛАГ и член на Съвета за координация на реформата във ВИК-сектора. По думите му за проблемите с канализацията са необходими множество мерки, които са описани в Стратегията за развитие на ВиК сектора.

"Това е сравнително нова тема. В близкото минало приоритетът на държавата е бил насочено само и единствено за водоснабдяването. Затова и параметрите там са доста по-добри и почти всички са водоснабдени - 99% от населението. Докато проблемът с околната среда идва на малко по-късен етап. Тези средства са много трудна задача и не могат да бъдат постигнати нито само с усилията на ВиК операторите, нито само със средствата от ЕС или само с помощта на общините и държавата", поясни Симидчиев.

Отговорността за обещанията и неспазените срокове по водните проекти е на местните власти, на общините и на ВиК-дружествата, които управляват съответните територии, подчерта Симидчиев. Той уточни, че решенията как се разпределят парите не се взимат от 3-4 души, а процесът на инвестиционно планиране е сравнително сложен и участват много на брой хора.

"Беше засегнат много важен въпрос, който е в основата на много от неизпълнените ангажименти - отчуждителните процедури. Не мога да повярвам, че в България интересите на обществото винаги са заложени на карта за сметка на личните интереси. Не могат да се отчуждават трасета, заради което се губят много средства и не могат да се изпълняват проекти, защото отнема много време", добави инж. Иванов.

Този законодателен проблем е решен само донякъде и свързан с много дела и финансови средства, поясни инж. Иванов. По думите му парите за отчуждаване понякога надхвърлят тези за инвестициите.

"Такъв е примерът със столичния квартал "Драгалевци". За да се отчуждят терените, които са били възстановени на бившите си собственици и не са били разпродадени, но така или иначе са били частна собственост, са били необходими по неофициална информация около 100 млн. лева. Това са много пари само за отчужденията. Оттам нататък говорим за проектиране и изграждане", добави Симидчиев.

Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

А7

преди 8 години

До 2017 в българия ще останат много малко хора!Предимно *** българи и една шепа пенсионери.Младо и старо емигрира в чужбина.Като има водка за вода не мисля:))

11

Сп???нс

преди 8 години

за справка да ви кажа ,че плащам 52-54Е/тримесичие независимо дали харча 10 или 20 кубика по простата причина ,че всичко е за услуги и подновяване на тръбопроводи -- същото е и с тока от 15Е само 4 са цената на киловатите ----това е и бъдещето в БГ

10

Вуте

преди 8 години

Водата-скъпа,петролът-евтин.Ще правим бартер с арабите.

fallback