Снимка: Булфото, ахрив
fallback

Вече трета нощ машините, с които е работено до писта Витошко лале, стоят на терена и никой не си ги прибира. Затова природозащитници ги охраняват през нощта. Те се притесняват, че следите на нарушителите могат да бъдат заличени.

Oще по темата

Пазенето всяка вечер започва с инструктаж. Отрядът се събира спонтанно и вече трета вечер охранява верижните машини, копали неправомерно в планинския терен. Групата е от 5 души.

"Просто видяхме, че никой няма да направи нищо. Ние сме хора, които няма да може да ни подкупи никой. Не ни интересува въобще политика, правителства. За нас е важно да разберем всички тези хора, които сме участвали, кой го е направил и да си поеме отговорността. Машините всъщност са единственият гарант, че ще се разбере кой го е направил", каза пред bTV организаторът Калин Христов.

График със смените на доброволците се изготвя всеки ден, а желаещите са все повече. Импровизираният отряд пази периметъра и с инсталираните уебкамери в района.

"Имаше екип, който гледаше постоянно камерите и когато някой се появеше тук - веднага се звъняха телефони и всичко знаехме - кой кога минава", допълва Калин.

Обходите до изровената писта Витошко лале се правят на всеки 2 часа.

"Аз бях част от организацията на засаждането и знам какво ни коства. Бяхме го направили със супер много любов. В началото си викам: "Абе, това не е истина". След това рухнах тотално. След това започна групата, които сме там - плакане, ревове, ексцесии", разказва още Христов.

500 човека участваха, деца, възрастни, баби, дядовци... абсолютно всякакви хора. Всеки един ги хваща и тръгва надолу с инструменти, с фиданка, слиза надолу и започва да копае. Много трудно. Около 6 дни ги правихме. 6 дни са засаждани.

Полицията също охранява мястото. Заради прокурорската проверка машините вече са доказателствен материал. Въпреки това доброволците ще продължат да изпълняват графика си докато не бъде установена фирмата нарушител.

Вчера хиляди граждани излязоха на протест в София срещу сечта в националните паркове Пирин и Витоша. Десетки демонстранти се събраха на екопротести и във Варна и Пловдив. 

Протестът организиран в социалните мрежи бе под надслов: "Граждани срещу мафията в Рила, Пирин и Витоша".
Поводът за протестните шествия в големите градове в страната е последното изсичане на над 20 декара млада гора в природен парк "Витоша".

Дръвчетата са били купени с европейски средства и засадени в района на ски писта "Витошко лале“ с доброволен труд.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 8 години

Не е правилно да се казва, "отивам да карам ски на Витоша" тъй като това не отговаря на истината. Правилното е, "отивам да чакам на опашките на ски влековете на Витоша". Запомнете това, уважаеми.Ето сметката, съоръженията имат капацитет около 7500 души на час. При нормално разпределение на 7 500 скиори, това осигурява удоволствието да се чака по 30мин (ако влека се изкачва за 15мин и спускането е 15мин) на опашките. Обаче от 2млн. София с автобуси, коли и лифтове се качват доста повече

28

Анонимен

преди 8 години

Който е карал на Витоша ски, вероятно помни "дървото на доверието"

27

До 50, но не от ...

преди 8 години

Пич,специално за Витоша не са ти виновни хората, дори и да са писали по-надолу. След като караш от 20-на години ски, предполагам помниш "Щастливеца", макар и в не най-добрите му дни. Поразрови се в Нета и ще научиш достатъчно за врътки, заигравките и може би и произхода на едни видни наши усвоители, заради които всичко у нас е на този хал. Защото повечето от днешните пишман-бизнесмените израснаха за по 1 нощ и бяха обучени само да усвояват вече създаденото, но не и да започнат от нулата

fallback