Снимка: БТА

Две трети от магистратите в националните съдилища в България са жени, както и 65% от държавните служители, 43% от членовете на управителните съвети на държавните предприятия, повече от 30 на сто от общинските съветници.

Това заяви президентът Росен Плевнелиев в изказването си по време на срещата на глобалните лидери по въпросите на равнопоставеността на половете и овластяването на жените: "Ангажимент за действие".

По думите му българското законодателство гарантира равнопоставеност на правата на жените и мъжете и еднакво участие във всички сфери на живота, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

"Решени сме да премахнем разликата в заплащането на жените и мъжете и отново потвърждаваме ангажимента си за надграждане на политиките за борба с всички форми на насилие срещу жените“, каза Росен Плевнелиев и допълни, че дискриминацията по полов признак е забранена от закона.

Държавният глава заяви, че страната ни се ангажира да приеме нов, специализиран Закон за равнопоставеността, чийто проект вече е готов.

"България ще положи всички усилия, за да допринесе за пълното постигане на равенство между половете в следващите 15 години", посочи президентът.

Законът ще гарантира, че равенството между половете обхваща всички политики като предпоставка за пълното осъществяване на човешките права на жените и момичетата. Предвижда се и актуализация на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на половете.

Държавният глава посочи, че от нас зависи да затвърждаваме доверието към ООН като универсална организация и да се изправим заедно пред многото предизвикателства на утрешния ден, като включим жените в процеса на взимане на решения. 

Според него процесът на избор на генерален секретар на ООН трябва да бъде прозрачен и да осигури честно и равнопоставено разпределение, основано на полов и географски баланс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase