Снимка: архив, БулФото
fallback

В Комисията по помилванията са постъпили около 2300 молби на близо 1700 осъдени от началото на мандата й.

"От тях 16 са получили помилване, от които 6 са освободени, на 8 е намалено наказанието и двама вече са доживотници", обясни Ива Пушкарова, председател на Комисията по помилванията към вицепрезидента Маргарита Попова, пред БНР.

Oще по темата

Става дума за двама осъдени, които са изтърпели минимума от 20 години лишаване от свобода, след което съд е преценил, че те са се поправили и вече са освободени от затвора - единият преди 6 месеца, другият преди около 2 години.

"Върнаха се напълно нормално и спокойно в обществото, живеят сред нас, не представлявайки риск за никого", заяви тя.

По думите й правото на помилване не е емоционално, а юридически институт, това е норма и има правила, по които то се прилага.

Пушкарова каза, че съдът в Страсбург никога не е имал категоричен отговор дали нашият доживотен затвор без право на замяна отговаря на конвенцията или не.

Това наказание не е много отдавна в нашата правна система и когато в миналото е било атакувано в Страсбург, Страсбург винаги е отклонявал категоричния отговор, като е казвал, че не са изтекли достатъчно години все още, за да може да се прецени дали това наказание е неоправдано тежко или не, допълни тя.

Доживотният затвор без замяна е от 1999 година като заместващо наказание след отмяната на смъртното наказание.

"Законодателите винаги са се притеснявали от облекчаване на най-тежкото наказание. Това е тенденция от всеки исторически период. В професионалните среди има категорично съгласие, че това наказание е излишно, то създава повече проблеми, отколкото носи решения. Доживотният затвор без замяна има негативни ефекти", коментира Пушкарова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

До юрист

преди 8 години

Нещо не схващам. Ако мнението ви за системата е такова, какво компетентно мнение да чакаме от нея? И още нещо не схващам - как това, че българските магистрати според вас са отчаяни невежи, противоречи на тезата, че доживотният затовр без замяна е съвместим с Конвенцията? Ако практикувате от 12 години, с вас най-вероятно се познаваме, защото сме връстници. Къде сте завършили, че знаете толкова малко?

7

Страсбург

преди 8 години

До БПФАбе вземи се ти запознай с документа, който цитираш, а може след това да чуеш и цялото интервю та дано се образоваш по-добре. Уви, журналистите не са чули най-важното, както комай и ти. Комисията всъщност е успяла да защити доживотния затвор без замяна в Страсбург. Хейтъри като тук изказващите се би трябвало да се радват, ама къде ли ще видиш похвала за свършена работа. Все недоволни и все *** безделници се изказват по форумите

6

до БПФ

преди 8 години

Много тъпо изказване! Хич нямате и представа от Конвенцията, ама така е, като се чете през гугъл. Сигурно и познатите ви автомоньори се запознават с устройството на колите, които ремонтират оттам. Още ли ви работи колата? :)))))

fallback