Снимка: архив, БулФото
fallback

Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.

През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му - Константинопол. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.

Според народните вярвания на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал".

Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.

Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата.

На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда.

Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Св. Св. Константин и Елена, допълва БТА.

В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути.

След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.

Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елка.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

123

преди 8 години

Аз пък обичам Византия! Тя е Духовната Родина на всички православни християни! Тя е приобщила и нас ,българите (свети благоверен цар Борис-Михаил ни покръсти чрез византийските духовници )в Христовата Истина и Вяра! А как се отплащаме ? Проявихме по-скоро враждебност ,омраза и ненавист към народ,от когото не сме видяли нещо лошо! Сега пък в София по медиите се "проповядва" омраза даже и към Русия- нашата Освободителка! Каква неблагодарност от страна на нас.българите! Да мразиш тези народи,от които си получил добро и,и да харесваш тъпият и пропаднал еретически запад и америка,от които видяхм

13

123

преди 8 години

АВТОРКАТА ДА ПОПРАВИ ЗАГЛАВИЕТО НА ТАЗИ СТАТИЯ! ТОВА,КОЕТО ТЯ ПРАВИ Е КОШУНСТВЕНО! НЕКА ДА НЕ ВЪОБРАЗЯВА,ЧЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОДИГРАВА НА ХРИСТОВАТА ВЯРА,НА БОГАИ СВЕТИИТЕ! БОГ ПОРУГАН НЕ БИВА! ПОПРАВИ ЗАГЛАВИЕТО!!!

12

123

преди 8 години

ТОЗИ СВЕТЪЛ ХРИСТИЯНСКИ ПРАЗНИК НА СВЕТИТЕ РАВНОАПОСТОЛНИ И БЛАГОВЕРНИ ЦАРЕ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА,НЯМА,НЯМА ,НЯМА НИЩО ОБЩО С ГНУСНОТО НЕСТИНАРСТВО,КОЕТО СЕ ПРАКТИКУВА ПО БЪЛГАРСКИТЕ ЗЕМИ! НЕСТИНАРСТВОТО Е БЕСОВЩИНА И ЕЗИЧЕСКА ТЪПОТИЯ! НИЕ,БЪЛГАРИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ ЛИ СМЕ,ЧЕ ДА ГЛЕДАМЕ И ОДОБРЯВАМЕ НЕСТИНАРСТВОТО И ДРУГИТЕ ЕЗИЧЕСКИ БЕСОВШИНИ? ИЛИ СМЕ СИ ОСТАНАЛИ ЕЗИЧНИЦИ ПО ДУША,ВЪПРЕКИ ЧЕ СМЕ КРЪСТЕНИ В ХРИСТОВАТА ВЯРА И ИСТИНА?

fallback