Ивайло Калфин. Снимка: БТА
fallback

За да бъде максимално приемлива пенсионната реформа, ефектите от нея ще бъдат видени след години, коментира в ефира на БНР вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.

Според разчетите на трудовото министерство един от ефектите на промяната е, че до 10-12 години ще бъде намалена субсидията в Националния осигурителен институт (НОИ) с около 1,2 -1,3 млрд. лева. Тези средства могат да бъдат ползвани за увеличаването на пенсиите.

Oще по темата
Според него в резултат от реформата колкото по-късно се пенсионират хората, толкова по-висока ще бъде и пенсията им.

Калфин посочи още, че първите стъпки за пенсионна реформа, предприети с промените в законодателството в края на миналата година, вече дават ефект. Пример за това са увеличените приходи в бюджета от здравноосигурителни вноски - ръстът е от 280 млн. лева за първите четири месеца на годината. Това се дължи и на по-добрата работа на Националната агенция за приходите (НАП).

Вицепремиерът обаче не изключи вероятността част от мерките да имат само временен ефект, сочейки за пример криминализирането на невнасянето на осигурителните вноски. Опасенията му са, че тази стъпка само временно ще извади "на светло" доходите на работещи в някои от секторите.

Промените по отношение на пенсионните фондове пък ще ги накара да се активизират и да докажат своето съществуване, посочи още социалният министър. Той припомни, че в момента фондовете получават 5% от осигурителната вноска автоматично и призова за засилване на контакта между дружествата и осигурените.

Според Калфин трябва да намалеят таксите, които пенсионните дружества събират за управление на активите. Той препоръча и дружествата да изготвят различни видове инвестиционни пакети.

Социалният министър посочи и още проблеми в сферата като например факта, че Комисията по финансов надзор (КФН) и пенсионните дружества не могат да се разберат какъв модел на изчисляване на доходността да използват.

Калфин е оптимист, че до сряда всички проблеми ще бъдат решени, включително и разногласията между социалните партньори за ранното пенсиониране, осигурителните вноски и инвалидните пенсии. "Всеки трябва да направи крачка към промените, за да бъдат приемливи за обществото”, заяви той.

Според него военните не търсят възможности за ранно пенсиониране на всяка цена, а нямат сигурност за развитието си в системата и пенсионирането си.

Каквото и да бъде решено обаче, в сряда (20 май), Министерският  съвет ще разгледа плановете за реформа, а след това законопроектът ще бъде внесен в парламента, уточни още Калфин.

Още икономически и политически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

Чудесно

преди 8 години

До БРАВОТи си живото олицетворение на Вуте:не е важно ти да си добре,а другите да станат зле!Не ти пожелавам да стигнеш до болница,за да прокълнеш всяка подобна "реформа".А за пенсиите,ще ми се да те чуя вече пенсионер!А знаеш ли какви цени ще има тогава?Всъщност,за теб единственото важно е да закриват болници и да вдигнат възрастта за полицаи.А не разбрах как сметна,че ще "спестят пари,вдигайки възрастта им с 1 година"?***...

24

Ред арми

преди 8 години

Ами след години... Нали ти ще получаваш 80 % от заплатата ти на евро депутата. Отделно министър във второ правителство, отделно депутат, отделно комисионни, хонорари и т.н. А ние както е тръгнало няма да доживеем пенсия.

23

Пешо

преди 8 години

Само гражданска ще ни оправи.Баси измамниците.Измамата е на всяка крачка в БГ

fallback