Снимка: Reuters, архив
fallback

Цветан Василев е създал и управлявал Корпоративна търговска банка (КТБ) като финансова пирамида, заяви в ефира на "Нова телевизия" депутатът от ДПС Йордан Цонев, който е и член на временната анкетна комисия в парламента, която анализира ситуацията около банката.

Цонев посочи, че от 5,2 млрд. лева кредити 3,2 млрд. лева са на свързани със собственика Василев фирми. Те са прехвърляли една на друга взетите средства, но срещу тях или няма обезпечение (86% от случаите), или са с фиктивно обезпечение – например срещу бъдещи вземания. Става дума за 117 фирми – бушони, поясни още депутатът.

Според анализи на парламентарната комисия, направени на базата на доклади от прокуратурата, и капиталът на банката е бил увеличаван със средствата на вложителите. Цонев посочи като пример взет кредит от ТЦ – ИМЕ на стойност 500 млн. лева, при положение, че оборотът на това предприятие е 200 хил. лева. С парите от кредита Василев е увеличил капитала на КТБ. "Представяте ли си за каква пощенска кутия става въпрос", попита реторично депутатът.

"Имало е прикриване, но то не е било от ДПС”, категоричен беше зам.-председателят на движението на въпросa кой е допуснал да се случат тези практики. Според него информация е трябвало да имат одиторите на КТБ и банковият надзор.

"Със сигурност двамата подпредседатели на направление "Банков надзор" не са си свършили работата", каза още Цонев и допълни, че за отговорността на управителя Иван Искров е по-сложно да се говори, защото подуправителите са независими в дейността си.

Цонев посочи още, че депутатът от ДПС Делян Пеевски няма отношение към КТБ, въпреки нагласите в обществото. Пеевски е върнал кредитите си към банката, не е участвал в управлението ѝ, нито е бил акционер в КТБ, смята депутатът.

ДПС ще внесе законодателно предложение за падането на банковата тайна за депозантите, които са променили договорите си и са ги превърнали от преференциални в обикновени депозити. Цонев посочи още, че движението продължава да настоява за падането на банковата тайна за магистрати и политици, които са имали влогове в КТБ.

Цонев посочи, че до 30 септември 2014 година не е била направена нито една сделка с прихващане или цесия. Между 30 септември и 6 октомври са направени цесии, прихващания или промяна на договори за депозити на стойност над 1 млрд. лева.

Предстои парламентарната комисия да изготви доклад за казуса КТБ и в него да бъдат описани всички схеми на управлението на банката.

Още за казуса с КТБ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 8 години

Нищо ново под слънцето, че КТБ е действала като пирамида е ясно да всични ни. Да казват кога ще екстрадират Мустака и ще го изправят пред съда.

11

Анонимен

преди 8 години

КТБ е била всичко - и пирамида, и трапец за политици, и кръг за приятели.

10

99499

преди 8 години

На Цочев не съм фен,ама човекът не е далече от истината: КТБ беше и си е същинска пирамида, а Цветанов трябва да бъде подведен под отговорност

fallback