Снимка:Bulgaria On Air
fallback

Обединяването на деветте болници в София само по себе си е крайно недостатъчно за цялостна реформа в здравеопазването, подчерта в Сутрешния блок на Bulgaria On Air деканът на Факултета по обществено здраве към Медицинския Университет проф. Цекомир Воденичаров.

Здравната комисия в Парламента ще изслуша идеите на ресорния министър Петър Москов за сливане на болници. Министерството на здравеопазването предвижда девет лечебни заведения в столицата да бъдат обединени в едно. Сред тях са клиники от Александровска болница, "Св. Иван Рилски", "Св. Екатерина", "Майчин дом", Инфекциозна болница, Белодробна болница. По предварителни изчисления на здравното ведомство промяната ще доведе до съкращаването на 400 души и ще бъдат спестени поне 4 млн. лева.

По думите на професор Воденичаров реформите в здравеопазването са наложителни, тъй като системата е доказано негодна.

Според него обаче първата стъпка, която трябва да се предприеме, е преодоляването на монопола на Здравната каса. Промените в здравеопазването, които въвежда министър Москов, ще бъдат положителни, но недостатъчни, смята Воденичаров.

Той твърди, че са необходими повече публични дебати при предприемане на нови мерки, за да стане ясно какво ще последва след тяхното прилагане.

Пациентите няма да бъдат натоварени от предвижданите реформи, ако действията на управляващите бъдат добре обмислени. Воденичаров изтъкна, че не е нужно вдигане на здравноосигурителните вноски. Според него промяната на механизмите и по-добър мениджмънт на финансовия ресурс са ключът към успешната реформа.

Целият разговор гледайте във видеото на Bulgaria On Air.

Гледайте още новини от "България" в bgonair.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

АНОНИМНА

преди 8 години

Господин Москов, не сливайте тези големи и доказали се здравни заведения , а направи така , че да не се работи в частно и държавно здравно заведение. За мен това е конфликт на интереси. Дайте на държавните здр. заведения по- големи заплати и те няма да работят в частните.В противен случай Вие уронвате авторитета на държавните работници. А те знаят и могат много.Частните здр. заведения сам се уверихте , че са на министри, зам. министри, професори и т.н. с много пари.

8

Асеновец

преди 8 години

Москов най- добре да се реформира като се махне. Няма такава държава. Назначават едва ли не ветеринари за шефове на болници и после реформи искат- няма как да стане

7

до Атакист

преди 8 години

Много добре звучи,но няма как да се случи,приятел.За безплатно мед обслужване трябват заплати като европейските,за да може държавата да си дърпа достатъчно за безплатно обслужване.Износът на лекари също опира до заплатите и до развитието на бъдещия специалист,а като се замисли малко човек,много трудно се получава в България сериозен лекар да те обучава,защото всеки гледа своя си Х*Й.Според мен е добре да се инвестира първо в болниците,да се създаде благоприятна среда за развитие.

fallback