Вежди Рашидов. Снимка: БулФото, архив

Културният министър Вежди Рашидов се извини на тенора Георги Петров в отворено писмо, в което заявява още, че цени труда на всеки творец и български артист, и иска творците да живеят достойно.

Още по темата

"За жалост, дни наред след изложбата трябваше да се обясняваме не за успеха на България, а за хонорарите. Това ми се струва дълбоко несправедливо и може би в едно от изказванията си бях рязък и се изразих твърде образно, което е засегнало тенора Георги Петров, за което моля за извинение", пише министърът.

Преди два дни Рашидов разкритикува тенора в ефира на bTV, че достойнството му струвало 50 лева и обеща - "100 лева ще му дадем, да се успокои и да не пее, ако може". Последваха негативни обществени реакции, а тази вечер пред министерството е организиран и протест под мотото #ПейWithMe - дари стотинка на Вежди, спаси културата!"

В писмото си Рашидов посочва още, че е работил дълго за българската изложба в Лувъра, която, по думите му, е велико събитие за българската култура и нарежда страната ни на най-достойното място в световната съкровищница.

"Аз лично се почувствах засегнат, когато на фона на този колосален успех и на божественото представяне на хор "Йоан Кукузел" дни наред обществеността ни беше занимавана с недоволството на един от хористите, защото не е получил хонорар за труда си. Да, отворихме вратите на легендарната парижка Света Богородица за ангелогласните ни хористи, но не сме им плащали хонорар, както без хонорар работи и целият екип по подготовката на изложбата и на съпътстващата културна програма", пише министърът, като благодари на екипа, реализирал експозицията.

"Като творец зная, че трудът на артиста трябва да бъде възнаграден, като министър правя възможното творците да получат заслужено заплащане, но има моменти, в които възнаграждението не е най-важното. Нито ръководството на хор "Йоан Кукузел", нито екипът на подготовката на изявите в Париж, нито участниците в тях, са поставяли въпроса да получат възнаграждения", допълва Рашидов.

Културният министър пише още, че се е сбъднала мечтата му България, с културното си наследство и с таланта си, да бъде на заслужено място в най-големия световен музей.

"Вярвам, че това е пътят на България – в най-големите музеи, в най-големите сцени, в най-големите зали на Европа и света", обобщава Рашидов.

По-рано днес от Министерството на културата съобщиха, че тиражираните в публичното пространство твърдения, че Българският културен институт в Париж е събирал пари от билети на концерта на хор "Йоан Кукузел" в катедралата Нотр Дам в Париж категорично не отговарят на истината.

Във Facebook обаче бе публикувана снимка от плаката на Нотр Дам, обявяващ гостуването на българския хор, на който се вижда, че билетите са били по 12 евро и по 20 евро.

Министерството на културата договори Нотр Дам да предостави безплатно на България катедралата за представянето на камерния ансамбъл "Йоан Кукузел". Право на катедралата е как да разполага със собствената си зала, уточняват от ведомството.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase