Ивайло Калфин и Десислава Танева. Снимка: БТА

Очаква се между 60 хил. и 100 хил. души да бъдат наети с еднодневен договор за сезонно събиране на земеделска продукция, обяви социалният министър Ивайло Калфин на съвместен брифинг със земеделския министър Десислава Танева.

Още по темата
Промените в трудовото законодателство засега ще обхванат секторите "Плодове и зеленчуци" и "Розобер".

Възнаграждението ще се изплаща лично на всеки работник срещу разписка и размерът му ще изчислява на база
заплата от 383 лева в сектора. Времето на работа няма да се признава за трудов, а само за осигурителен стаж, уточни Калфин.

Няма да трябва длъжностна характеристика и няма да се издава заповед за прекратяване на трудовия договор, добави той. Наетите по договор за един ден лица ще бъдат освободени и от изискването за полагане на общественополезен труд.

Калфин посочи още, че се създава нова категория осигурени лица за три фонда - пенсии, трудова злополука и здравна осигуровка. Не са включени осигуровки за "болест" и "майчинство". Договорите са краткосрочни и затова осигуровките ще се изплащат за не повече от 90 дни, посочи министър Калфин, цитиран от БТА

Наетите лица запазват статута на безработни и регистрацията си в Бюрата по труда, каза социалният министър. Ивайло Калфин обясни механизма и идеята за въвеждането на еднодневните трудови договори, което по думите му ще създаде нов вид трудов договор за по-гъвкаво наемане на работници от една страна и ще помогне за увеличение на дохода на безработните, от друга, без опасност безработните да загубят социалните си осигуровки и обезщетенията за безработни.

Освен това с промените в Кодекса на труда ще се насърчи наемането на работниците и осигуряването на допълнителен приход чрез създаване на пазар на труда в много от регионите на страната, коментира Калфин. До началото на май предложенията трябва влязат за първо четене в парламента. Калфин се надява същият месец промените да влязат в сила. Той припомни, че санкцията за работодател, който наема работници без трудов договор, е 150 хил. лева.

Социалният министър уточни, че се започва с определен вид производства и ограничен сектор от икономиката, за да се види как работи програмата.

Министърът на земеделието Десислава Танева изрази надежда, че промяната ще доведе до облекчение за сектора и за земеделските производители, най-вече при плодовете и зеленчуците. Нито един земеделски производител не желае да работи в сивия сектор, коментира тя.

Николай Колев, председател на Съюза на Дунавските овощари, благодари на двамата министри за бързата реакция. Сезонът за прибиране на реколтата предстои и тя приключва в много кратки срокове, припомни той. Промяната ще ни улесни и ще ни предпази от проблемите при работа "на сиво", посочи Колев.

С друго предложение за промяна в Кодекса на труда се предвижда работно време с по-гъвкави граници, обяви социалният министър. Предлагаме да се увеличи гъвкавостта със запазване на задължително присъствие в определени часове от деня и задължително отработване на 40-те работни часа в рамките на седмицата. Това ще става със съгласието на работодателя, обясни Калфин.

С разрешение на работодателя работещият ще може да работи и от вкъщи. С тази промяна даваме възможност на хората да планират много по-добре времето си, особено майките и хора, които се грижат за възрастни и болни родители, коментира министър Калфин.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase