Снимка, архив Булфото
fallback

Най-търсената салата през този сезон - марулята, достигна цена от 3 лв. за бройката. По-дребните, които тежат около 200 г и са с по 5-6 листа, вървят по 2 лв. Поскъпването спрямо миналата година е 4 пъти.

“Няма марули! На борсата в село Първенец сутринта се стигна до бой между търговци. Всеки търси марули, а те са кът”, обяснява продавач на сергия в Пловдив. Той взел две чувалчета, но до обяд не бе успял да ги продаде, защото хората ги подминаваха, пише "24 часа".

Причината за дефицита е в слабата реколта, която беше унищожена от влагата, категорични са производители.

Оранжериите им подгизнали от високите води през февруари и март и марулите им изгнили.

Петя Стоянова си пласирала стоката преди месец, когато цената на едро вървяла 0,50 лв., а впоследствие се покачила на 0,60-0,70 лв. Тя признава, че такива високи цени не помни.

Другата причина за дефицита е, че мнозина се отказали да садят марули. Миналата година им ги изкупили на безценица - по 0,20-0,30 лв.

Няма и внос от Гърция. Южната съседка също пострада от наводнения, които залели цели плантации. Според Петя Стоянова няма изгледи да се появят сезонни марули, расли навън, за да решат проблема.

“Доскоро времето беше студено и затова не са стигнали нужния грамаж, а оранжериите вече са засадени с домати, краставици и пипер”, допълва жената от с. Маноле.

Друга производителка - Маргарита Димитрова от село Чалъкови, също се хваща за главата. “Какви са тези 3 лв. за маруля? Кой е луд да даде толкова пари? Като прибавиш връзка пресен лук от 0,60 лв., репички по 0,80 лв. и краставици по 3,50 лв., салатата излиза твърде скъпа”, изчислява Маргарита.

Нейните марули ги изкупили по 0,55-0,70 лв. Последните 1000 бройки успяла да пласира по 0,90 лв. в средата на март. Тя е категорична, че дефицитът няма да се преодолее.

“Никой вече не ги отглежда на открито. Хората засаждат марули през ноември, за да са готови през февруари-март, и през лятото - за да ги изкарат на пазара в ранна есен”, казва Димитрова.

Производителката отсега прогнозира, че догодина цената на марулите ще се срине. “Практиката показва, че наесен всички ще се втурнат да засаждат и ще наводнят пазара. Това автоматично ще удари цената”, разсъждава Маргарита.

И се притеснява, че такива като нея ще пострадат. Но пък ще спечелят клиентите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

57

до 87

преди 9 години

Самозабравили се зеленчукопроизводители??? Безмитен внос от Македония и Сърбия??? Ти сериозно ли?! Запознат ли си изобщо как се произвежда даден зеленчук, колко труд и средства са нужни, за да бъде отгледан? Яж си пластмасовите зеленчуци на Запада и трай..

56

Анонимен

преди 9 години

Какво дреме правителството,а не разреши безмитен внос от Македония,Сърбия...До кога ще толерираме самозабравилите се зеленчукопроизводители?Всяка пролет едно и също.А за агнешкото?И това всичко без данъци.Бах ти заспалата антинародна държавна власт.Значи новата държавна доктрина /либерално-демократична/е да оставним народа сам да се избива,а ние да си гледаме политиката /или политиканстването.Остава да ни кажат колко време им е дадено /знаете от кого/ за унищожението на народа на България.

55

Месояд

преди 9 години

3 марули = 1 кг. ШОЛ !!! Айде бегайте ,бе...

fallback