Мартин Димитров. Снимка: архив, БулФото
fallback

Една от причините за кризата с липсата на електричество на някои места в момента е фактът, че бе допусната съществена грешка – планираха се грандомански енергийни проекти, като АЕЦ „Белене”, а не такива за подсилване на преносната и разпределителната мрежа. Това мнение изрази пред "Нова телевизия" депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров.

Oще по темата
Той посочи още, че средства е трябвало да бъдат инвестирани в „по-надеждни трансформатори и електропроводи”, които да помогнат за по-лесно и по-бързо отстраняване на сериозни аварии.

Бившият член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Еленко Божков посочи, че подобно бедствие – аварирали 40 електропровода на 110 киловолта, не се е случвало в последните 30 години. Припомняме, че заради обилния снеговалеж над 750 населени места останаха без електрозахранване. Вчера енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че ситуацията е извънредно тежка, но се работи денонощно за отстраняването на повредите.

Днес Божков коментира, че трябва да се направи анализ на работата по преносната мрежа и причините за авариралите електропроводи. Експертът беше категоричен, че в планинските райони електропроводите преминават през просеки и трябва да се оцени дали те са били достатъчно широки.

И Димитров, и Божков не се наеха да дадат оценка на щетите, нанесени по електропреносната мрежа от снега. Според Божков клиентите трудно ще получат и компенсации за липсата на електричество, защото ситуацията е извънредна. Бившият член на ДКЕВР извади и своя фактура за сметка на ток, в която посочи, че разходите за поддържка на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) са по-малка част, отколкото тези, които вземат ЕРП-тата.

Мартин Димитров е категоричен от своя страна, че разходите от бедствието са щели да бъдат по-ниски, ако е била направена превенция  на мрежата в летните месеци. Той посочи, че бедствия стават навсякъде, но не с такава концентрация. „Това показва, че никаква превенция не е правена”, допълни депутатът.

Според него електроразпределителните дружества са били оставени без контрол. Димитров поиска новият състав на енергийния регулатор да провери дали дружествата са си свършили работата по отношение на превенцията. „ЕРП-тата трябва да понасят глоби при несвършена работа ”, каза той.

Една от стъпките по отношение на стабилизирането на сектора, която управляващите са предприели, е проверката на всички дружества на регулирания пазар, която ще се прави от Агенцията за държавен финансов контрол (АДФИ) ежегодно, припомни още депутатът.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 9 години

Какви грандомански дивотии са в главата на този смотльо? Причината е ясна, но не смее никой да обвини зелените еуглени за това,че просеките не се чистят. Далекопроводите се скъсаха от високите дървета, а не от обледеняване. Лед нямаше. Но виновен е знаем кой.

28

Дякон

преди 9 години

Вие ли, които продадохте ТЕЦ Марица Изток 2 на американците, Вие ли, които не допуснахте построяването на втора атомна електроцентрала, Вие ли, които не допуснахте построяването нови мощности в ЕДИНСТВЕНАТА ни атомна електроцентрала, Вие ли , които допуснахте изграждането на хиляди фотоволтаици, или ВИе, които спряхте изграждането на Южен поток лишавайки България от евтин газ, новооткрити работни места, шанс за съживяване на мъртвата ни икономика... срам ме е от ВАС и Ви ПРЕЗИРАМ

27

Асеновец

преди 9 години

Ей, мишок. Тези като теб са виновни, които на резрешиха построяването на нови мощности в АЕЦ за да гарантират енергийната независимост на държавата.

fallback