Снимка: архив, Булфото
fallback

"Съдебната власт нахално си дава коледни бонуси", пише "Сега". Тайно и в последния момент Висшият съдебен съвет е взел решение да раздаде 6,3 млн. лв. от бюджета си за коледни бонуси. Всички магистрати, шефовете им и съдебните служители ще бъдат поощрени със суми от по 34,28% от основното възнаграждение, което получават. Всички членове на съвета също ще имат коледни награди въпреки всички скандали, които забъркаха през годината, сринатия си авторитет и множащите се призиви за колективната им оставка. Новината идва и на фона на непрекъснатите оплаквания, че системата е пред фалит и че има съдилища, които не могат да си плащат тока и водата. През лятото служебният кабинет отпусна на съдебната система спешно 9 млн. лв., за да не спре работа. Още 10 млн. лв. дойдоха и с актуализацията на бюджета, прокарана от правителството на Бойко Борисов. Бонусите са точно от тези 10 млн. лв., които уж трябваше да покрият неотложни разходи.

"Възмутете се!", коментира "Сега". 15 съдии от Софийския градски съд се осмелиха да се бунтуват срещу пусналата здрави корени корупция в системата. "Възмутете се!" - казаха те на колегите си от цялата страна. Изчистването на системата трябва да стане с прозрачни и законни методи, с проверки и разследвания, които да доведат до отстраняване и осъждане на корумпираните магистрати. Това обаче изисква блестяща работа на  инспектората и честни усилия на прокуратурата. А там ситуацията е отчайваща - инспекторатът от години не върши нищо съществено, а заради сложността на политическата сделка парламентът втора година не може да му избере шеф. Прокуратурата пък има склонност да се заиграва с политическите дела и да не докарва до бърз и ясен финал нито едно от тях. Пак в политически ръце са и безобразните закони, които позволяват да се вършат злоупотреби сосновните граждански права. Дори този състав на ВСС да си отидепреждевременно и безславно, както и заслужава, това отново ще остави горчив привкус, защото същите политици ще изберат новите членове на съвета. И те ще действат като предишните, така че нищо няма да се промени. В тази отвратителна и гнила политическа среда, в която голяма част от депутатите са същата "кална китка", шансът за промяна реално не съществува. Освен ако разбунтувалите се съдии устоят на ответния удар, а гражданите и медиите ги подкрепят.

 "Магистрати срещу натиска в съдебната система", отбелязва "Труд". Съдии от цялата страна излязоха с остра декларация срещу безпрецедентния натиск върху съдебната система и публичното  оклеветяване на магистрати. Поводът за декларацията са последните скандали в съдебната система, обясниха от Българската съдийска асоциация. Съдиите са възмутени от изявлението на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан, който обяви, че в съдебната ни система има "гнили ябълки". "Нека съдебната система и съдиите в нея бъдат оставени да работят спокойно, без внушения и натиск и без да им бъдат издавани публични присъди, които не подлежат на обжалване, защото това е в интерес на цялото общество, включително и за осъществяването на съдебната реформа", пишат в декларацията магистратите.

110 патрулки на МВР ще бъдат оборудвани от януари с видеозаснемащи системи, които ще записват със звук и картина всички проверки за нарушения на пътя, съобщава в интервю за "24 часа" вътрешният министър Веселин Вучков. Това са част от мерките на МВР за ограничаване на корупцията сред полицаите на пътя. Камерите в полицейските коли ще бъдат най-малко две, поставени под стъклата, и ще снимат пред и зад автомобила. МВР шефът обяснява, че първо ще се монтират камери на патрулките в страната, където екипите от охранителни и пътни полицаи са  смесени.

 "Специалност "безработен", коментира "Дума". Саморегулиращата се пазарна икономика, наложена в нашата страна преди четвърт столетие, неизбежно доведе едно тежко социално-икономическо явление - все повече млади хора остават без работа и без средства за препитание, сочи изследване на Агенцията по заетостта. Почти 60 хиляди младежи до 29-годишна възраст са регистрирани като безработни в бюрата по труда у нас. С близо три хиляди души е нараснал техният брой спрямо октомври миналата година. По официална статистика младежката безработица в България достига 17,2 процента. Атрофиралата ни икономика днес е безсилна да поеме и да използва своите граждани в трудова възраст. От Европейската комисия отпуснаха по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 г. 55 милиона евро за намаляване на безработицата сред младежите на възраст между 15 и 24 години. Видим резултат все още няма.

"Труд"пише, че от вчера дизелът е по-евтин от бензина със 7 стотинки. Цената на пропан-бутана падна под 1 лев за литър.

Повече от 1 млрд. лева на година носи аутсорсинг бизнесът на страната ни. Това е най-бързо развиващият се сектор в българската икономика, съобщава "24 часа". Според Българската аутсорсинг асоциация в края на 2013 г. заетите в сектора са били 20 000 души. Очаква се броят им да достигне над 45 хил. до 2018 г. Това би довело и до повишаване на приходите до 2 млрд. лева  годишно, или 3% от БВП.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

72

тя

преди 9 години

Всички български съдии за "добрата" си работа са милионери и после с най- големи пенсии без да са внесли стотинка към НОИ.

71

тя

преди 9 години

Нахални и безкруполни и такива ще раздават правосъдие.Най-корумпираната и алчна система в България.

70

Тихомир Томов

преди 9 години

Още в понеделник Народното събрание може да ги резне новогодишно и да им оставят Виртуални бонуси за кадем !

fallback