Снимка: Reuters, архив

С шарени букви, на цветен фон или с различен шрифт трябва да бъдат изписвани алергените в храните. Това предвиждат новите европейски изисквания за етикетите, които влизат в сила от утре,информира във водещата си новина "Монитор".

В закона обаче не става ясно дали опасните вещества трябва да се изписват в менюто на заведенията, или да сложат на видно място табло с информацията, затова кръчмарите все още не са съвсем наясно как ще постъпват.

Новост при изписването на алергените е големината на буквите. Тя трябва да бъде най-малко 1,2 мм. Ако опаковката е по-малка от 80 кв. см, височината на малките писмени знаци не може да е по-малка от 0,9 мм, а при повърхност от 10 кв. см има изисквания за предоставяне само на някои данни от регламента – наименование, съставките, които предизвикват алергии и непоносимост, нетно количество, както и срока на трайност.

Новият закон ясно посочва, че при неправилно етикиране, производителят ще носи отговорност. Все по-често търговските вериги предлагат храни под собствени, т.нар. бели марки. Върху техните етикети не се изписва производителят. В този случай търговските вериги ще носят отговорност за неправилно етикетиране и несъответствие на предоставената информация, отговорност носи хипермаркетът, въпреки че производителят е друг.

Друга новост е изискването за предоставяне на информация за произход на храните. До момента такива изисквания има само за говеждото и телешкото месо, от 1 април 2015 ще има и за свинско, пилешко, месо от дребен рогат добитък – овце и кози.

При поръчките на храна в интернет срокът на годност на поръчката трябва да бъде съобщен преди да се извърши договорът.

В Брюксел обаче още не е взето решение как ще бъдат изписвани трансмазнините на етикетите на храните. Ако вредата им се докаже, страната ни ще подкрепи забраната за използването им при производството на храни.

Българската агенция по безопасност на храните категорично ще приложи по-меки мерки в началния период на прилагане на новите изисквания за етикетиране на стоките, твърди проф. Пламен Моллов, директор на Българската агенция по безопасност на храните, относно новите изисквания към етикетирането на храни, които влизат в сила от събота. „В период от два – три месеца няма да налагаме актове и да глобяваме за нарушения, а само ще пишем предписания. Смятам, че това е справедливо и е достатъчен компромис от страна на БАБХ”, обясни Моллов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase