Мустафа Хаджи. Снимка: архив, БулФото

Главният мюфтия Мустафа Хаджи заяви, че мюфтийството в България няма механизъм да контролира молитвените домове.

„Осъдили сме отдавна това, което четем за „Ислямска държава“, допълни главният мюфтия пред БНР по повод сигнала, подаден от Сдружението "Дружба-Родина" за клип в интернет, в който деца от ромския квартал на Пазарджик имитират действия на групировката.

По думите му джамията в Пазарджик, показана в клипа, се намира в частен имот и няма как ставащото в нея да се контролира, защото не е под юрисдикцията на Главното мюфтийство.

Мустафа Хаджи посочи, че мюфтийството е за запазване на спокойствието и мира в България.

„Казваме на мюсюлманите да стоят настрана и ако има индикации за навлизане на чужди сили, които да призовават към насилие, веднага да съобщават на съответните институции в България“, допълни той.

На въпрос как приема информацията за българи в Ислямска държава, главният мюфтия каза, че не знае дали има и евентуално – кои са и как са стигнали дотам.

Мустафа Хаджи каза, че не може да коментира радикалните елементи в световен мащаб. По думите му в повечето случаи по света това са действия, свързани с политиката, а религията стои настрана от политиката. В джамиите нямаме никакво отношение към политическите въпроси, които текат в България и в световен мащаб, допълни той.

Мюсюлманите в България като цяло не подкрепят насилието в Близкия изток, посочи още главният мюфтия.

Той уточни, че затвореният пансион в Кърджали не е под егидата на Главното мюфтийство.

Пансионът, в който малолетни и непълнолетни деца живеели безплатно и учели ислям, беше затворен от Окръжната прокуратура.

От нас са искали духовно лице, за да ги обучава на Коран. Ние сме изпратили такъв човек. Но ако е затворен, няма как да продължим, заяви главният мюфтия.

По думите му мюфтийството има пансиони към средните мюсюлмански духовни училища в Русе, в Момчилград, в Шумен. Няма обаче курсове за непълнолетни, на които да се преподава Коран.

„Когато се поискат от нас духовни лица, които да преподават, изцяло програмата е наша и се контролира какво се преподава. Но ако не са поискали от нас, ние не знаем какво се преподава. В мюфтийството имаме хора, които се занимават с образованието, те подписват споразуменията, те определят преподавателите“, обясни Мустафа Хаджи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase