Снимка: Reuters, архив
fallback

Въпросът не е дали ще се ограничава ранното пенсиониране у нас, а кога и как да се направи, но във всички случаи тази реформа не трябва да се отлага. Това мнение изрази бившият министър на труда и социалната политика Иван Нейков пред БНТ. Нейков обаче уточни, че подходът не може да бъде един и същ към всички.

Според него решението е в промяна на механизма. А именно със закон работодателят да бъде задължен да осигурява ново работно място на работниците от тежка категория труд след изработване на определен брой години.

"След като работникът е работил определен брой години при тежки условия, трябва да бъде изваждан от това работно място и да бъде назначаван на друго работно място“, каза експертът. Той уточни, че за целта трябва правителството да приеме нормативен документ и да се спазва законът. Това изисква и повече отговорност от страна на работодателя, допълни Нейков.

Целта на пенсионната реформа е да осигури 3-4 процента годишна индексация на пенсиите, продължи Иван Нейков. По негово мнение трябва точно да се изчисли и да се каже на хората какви ще са пенсиите след 15 години като размер и да бъде ясно регламентирано при каква възраст и стаж колко пари ще се получават за старост. Идеята е да има ясни разчети и хората да знаят какви ще са промените, посочи експертът.

Ранното пенсиониране може да претърпи корекции, но до известна степен. Тази позиция застъпи Мика Зайкова. За всички - полицаи, военни и други, работещи на терен, не трябва да има промяна в режима на ранно пенсиониране, смята тя. Но за всички останали трябва да има разграничения.

По нейни думи новата власт спешно до края на годината трябва да реши въпроса за пенсионирането, защото решението на кабинета „Орешарски“ за замразяване на възрастта и стажа изтича в края на тази година.

Още икономически новини четете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Денчев от Варна

преди 9 години

Изискването за 94т за жените и 100т. За мъжете е направо орязване на крилата на кандидата за ранно пенсиониране Просто аритметика -мъже 57г.8 месеца+ 38 г.стаж прави 95.8 точки господа.Според тези сметки имаш право на ранно пенсиониране -да ама не заблуда -трябват още 4,2точки. И не можеш да се пенсионираш -все едно да дадеш на дете да ближе близалка през стъкло-това ли е справедливостта на социалната ни държава и на политиците,Синдикати и прочие хора които цял живот са стояли зад бюро .

7

Брадара

преди 9 години

За последните 14 години, средната продължителност на живота в България се е увеличила с 8 месеца за мъжете и 11 месеца за жените. Значи изискването да расте възрастта за пенсиониране с 1 месец на година е напълно достатъчно, тъй като е СЪОБРАЗЕНА СЪС СРЕДНАТА ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА ЖИВОТА В БЪЛГАРИЯ. Несправедливо ще е друго решение за пенсионната реформа, освен от 2015 г до 2030 год. ИЗИСКВАНЕТО ЗА ВЪЗРАСТ СПРЯМО ПРЕДХОДНАТА ГОДИНА ДА Е + 1 МЕСЕЦ, За 2015: мъже на 63г и 9м, жени на 60г и 9 м.

6

Брадара

преди 9 години

Ранно пенсиониране има при военните, полицаите и някои и други служби. Европейския съюз ни набива "канчетата" именно заради тези категории. Излизаха на 40 год на пенсия, вземаха по една шапка пари - накуп 20 брутни заплати и завалиите въпреки големите си пенсии се хващаха на работа, защото не им стигали парите. ИМЕННО ЗАРАДИ ТЯХ ИСКАМ СЛЕД 20 ГОДИНИ ПОЛУЧАВАНЕ НА ПЕНСИЯ, ако са още живи да минат на минимална пенсия, защото те вече са си изконсумирали заработеното.

fallback