Снимка: архив, Булфото
fallback

Управителят на БНБ Иван Искров е на мнение, че какъвто и вариант за оздравяване и отваряне на Корпоративна търговска банка и Tърговска банка  "Виктория" да бъде избран оттук нататък, той минава през решение на правителството и на следващото Народно събрание, а не само през централната банка.

"Единствено консолидирана политическа подкрепа за бързи и координирани действия може да ограничи риска от увеличаване цената на оздравяването на банковата група КТБ", изтъква Искров в писмо отговор до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, в което от ГЕРБ изразиха недоволство от начина, по който БНБ управлява процеса на специален надзор над КТБ и банка "Виктория".

Oще по темата
Според Искров най-голямата заблуда, внушавана от критиците на БНБ и изобщо некореспондираща с действащото законодателство е, че при сега действащата законова рамка БНБ можела сама да оздрави и да отвори КТБ. "Това не само е невъзможно да се случи, това е опасна манипулация на общественото мнение и допълнително нагнетяване на напрежение сред вложителите в банкова група КТБ", изтъква в писмото си Искров. 

"Българската народна банка и нейният управител в частност ще обърне изключително сериозно внимание на желанието на сегашните акционери на КТБ, заявили интерес да се включат в оздравяването на КТБ в рамките на закона. Същевременно съм длъжен да Ви обърна внимание, че в изразените досега желания - както от Държавния резервен фонд на Султаната Оман, така и от финансовия консултант EPIC, представляващ консорциум от сегашните акционери - наред с пълна информация от финалния доклад на одиторите, както и "дю дилижънс", основен акцент е поставен върху осигуряването на държавна помощ", припомня Искров.

"А когато става дума за държавна помощ, Вие добре знаете, че такова решение е в правомощието единствено на правителството и Народното събрание на Република България. БНБ може активно да участва с техническо подпомагане във формулирането на такова решение, но не и да го вземе самостоятелно", добавя той.

Искров коментира още, че в БНБ досега не е получавано структурирано и обосновано становище за оздравяване на банковата група КТБ, "та било и на една страница".  "Разбира се, не отхвърляме възможността това да се случи и сме готови за разговор, ако такова законово обосновано предложение бъде внесено в централната банка", допълва той.

В отговор на упрека на Борисов за "прибързани и противоречиви изявления на управителя на БНБ" Искров  посочва, че всички изявления относно КТБ - още от първия ден на специалния надзор - са от името на Управителния съвет на БНБ.

"Това е легитимният ръководен орган на централната банка, вземащ управленски решения. Самите изявления не само не са прибързани и противоречиви, но и винаги ясно са обяснявали предприетите и предстоящи действия, включително на назначените квестори и на одиторите в банкова група КТБ. За жалост, противоречиво бе поведението на политически субекти, довело до невъзможност възобновяването на дейността и отварянето на КТБ за работа с депозанти и клиенти да се случи на 21 юли 2014, каквото бе желанието на централната банка", допълва шефът на Централната банка.

Той припомня, че единственото му персонално обръщение е била публично заявената му готовност до председателя на 42-то Народно събрание да подаде оставка като управител на БНБ.

"Управителят на БНБ - който и да е той - не е едноличен началник, издаващ команди според моментното си виждане. Дейността на банката е стриктно регламентирана от закона. Ето защо каквото и да е персонализиране не помага нито за правилното разбиране на ситуацията, нито за обективното обществено възприятие на проблемите", заявява още Иван Искров.

По думите му, за съжаление, усещане за непредвидимост има и то се генерира от многократната промяна в становищата на редица публични фигури, сред които политици и експерти.

"Напоследък то дори се задълбочава от хаотичните изяви на различни групи за натиск, преследващи разнопосочни частни интереси. Трябва да се знае, че законодателството не позволява такива групи за натиск - без значение дали произлизат от синдикални, работодателски или други среди - да вземат управленски решения в областта на централното банково дело и банковия надзор. Отговорността се носи от БНБ и затова централната банка е много внимателна в своето публично говорене и срещи - именно защото носи отговорност. Обратното също е вярно - колкото по-приказливи са различните самоназначили се "комитети за КТБ", толкова по-малко отговорни са те. Ето защо не приемам лекотата, с която те си играят с притесненията на вложителите в банкова група КТБ и с която създават нереалистични обществени очаквания", категоричен е Искров.

Той уверява, че ръководството на БНБ е във всекидневна връзка с квесторите на двете банки и припомня, че бе назначена десетдневна проверка на активите и пасивите на банкова група КТБ.

"Публично оповестеното заключение на одиторите бе, че в резултат на липсата на достатъчно информация не може да се оцени финансовото състояние на длъжниците и възможността им да обслужват кредитите си. Не могат да бъдат оценени също така и наличието и качеството на обезпеченията, което от своя страна води до невъзможност за съставяне на крайно заключение за състоянието на кредитния портфейл в размер на 3.5 млрд. лв. Именно този безспорен факт значително забави процеса, а не някакво бездействие на БНБ, нейния управител, квестори и одитори", посочва Искров.

По думите му и квесторите, и одиторите, и много от служителите и ръководството на централната банка работят без почивен ден в една изключително напрегната ситуация. "Именно благодарение на упорития им труд те успяха в значителна степен да възстановят целостта на кредитните досиета. Тяхната работа по окомплектоването на липсващите части продължава и сега, в тези почивни дни", отбелязва още Искров.

"БНБ ще следва закона докрай - такъв, какъвто е очертан от законодателя, независимо от опитите, агресивни понякога, за натиск да излезем от тази рамка", подчертава още шефът на Централната банка. в писмото до Борисов.

 

 

 

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

77

Епистоларно

преди 9 години

Пена и Вуте си писали в хралупата на един дъб, за да не ги разбере цяло село.Вуте: "- Пено, ела довечера под дъба ща та ***!"Пена: "- Разбрах ти тонкио намек, ама въпреки всичко, няма да мога да дойда"

76

Анонимен

преди 9 години

ПИСМООт Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България, учреден на 19 август 2014г. в София от клиенти на КТБ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИСКРОВ,Разполагаме с вътрешна информация, според която одиторите на Корпоративна търговска банка не са работили в продължение на цели двайсет дни от 21 юли до 10 август 2014 година!За нас е абсолютно необяснимо защо тези хора са бездействали и Вие нито сте го съобщили на обществото, нито сте предприели някакви мерки това да не се случва. Как така одиторите са спрели работа за цели двайсет дни това с Ваше знание ли е станало

75

paraorthodox

преди 9 години

yasno e, che bg darjava i bg narod moje realno da sastestvuva i bez bnb, kakto i bez bg pravitelstvo i bez bg parlament. samo s mestno kmetsko upravlenie. polzata ot bnb, bg pravitelstvo i bg parlament e = 500 000 arogantno okradeni bulgari/ki ot sobstvenata im darjava s bash bakam upravlyavasti bulgarski darjavni slujiteli Iskrov, Oresharski, Stanishev, Mestan - bg narod prodaljava da im plasta vse oste velikite zaplati, vapreki ogromnoto neopravdano obstestveno doverie?!

fallback