Снимка: архив, Булфото
fallback

Като служебен социален министър Йордан Христосков ще работи за намаляване на безработицата чрез активиране на безработни младежи, хора с увреждания и дългосрочно безработни по различни мерки на министерството. Ще се работи по изплащане в срок на всички социални плащания и оптимизиране на осигурителната система. Това съобщи Христосков пред журналисти, представяйки приоритетите си.

По отношение на това как ще продължи пенсионната реформа, той не даде яснота. Нека не изпреварваме работата на Консултативния съвет, лаконично отговори министърът.

Механизмът за договаряне на минималната работна заплата е все още на етап договаряне, стана ясно от думите му. Христосков обаче беше категоричен, че е привърженик на точните механизми за формирането й, а не на политически съображения. Все още има противоречия между работодатели и синдикати по отношение на това кои показатели да се включат за формирането на минималното възнаграждение.

Христосков заяви, че ако не бъде постигнато договаряне за всички браншове за минималния осигурителен доход, ще пристъпи към административно налагане на увеличение. Той посочи, че това важи особено за браншове, където поне 2-3 години не е имало промяна.

В сферата на оперативната програма за човешките ресурси ще се работи да се избегне риск от загуба на средства по програмата. Това каза ресорният заместник-министър Петя Евтимова. Тя посочи, че на 19 септември ще има извънредно заседание на комитета по наблюдение на програмата, където ще се реши да се пренасочат средства от проекти на загуба по други, така че да не се загубят средства. Новата ОПРЧР ще бъде изпратена за одобрение в ЕК до края на септември.

Изготвя се и новата програма за хранителни продукти за крайно нуждаещи се, която прилича на досегашната „Благотворителност“ на ДФЗ. Работи се по механизмите и критериите за предоставяне на продуктите.

Друг приоритет е стартирането на програмата за младежка заетост – проект, който трябва да започне преди официалното одобрение на оперативната програма за стажове на хора до 29 години, които са без работа. Предвижда се до 2020 г. да бъдат наети 8 хиляди младежи, като програмата поема заплатите и социалните им осигуровки за 6 месеца.

Другият заместник-министър Румяна Георгиева ще работи за договаряне на минимални осигурителни прагове. Досега са извършени договаряния за 35 дейности, като средният процент за увеличение е 4,1%. Където не е постигнато договаряне, ще се използва този процент.

По изпълнението на Националния план за действие по заетостта за тази година се прави преглед на всички стартирали мерки и се чакат резултатите от анализа, каза още Георгиева. Ще има преразпределение на ресурсите към тези с по-голям интерес, каза тя. В новия план за догодина ще се включват нови политики за безработни и хора с увреждания.

Спаска Петрова, която е заместник-министър с ресор социални дейности ще работи за редовното изплащане на помощите за първокласници, които са по 250 лева за 45 хиляди първокласника тази година, за изплащането на енергийните помощи на 270 хиляди души, както и за нова визия за деинституализацията на децата.

Министър Христосков каза, че ведомството първостепенно работи за решаване на кризисната ситуация в наводнена Мизия. 1131 души от наводнените райони във Врачанска област вече са получили еднократна финансова помощ в размер на 325 лв., каза служебният министър на труда и социалната политика.

Общо 1383 са молбите за еднократна помощ, постъпили от живеещите в наводнените райони в страната. 1131 от тях са удовлетворени, а останалите 252 ще бъдат разгледани в най-кратък срок, за да може нуждаещите се да получат по 325 лева, с които да покрият най-неотложните си нужди.

Близо 750 души са ангажирани по отстраняване на последствията от наводненията в Мизия, а 2163-ма са на разположение на кметовете на четиричасов работен ден по 14 дни в месеца по програмите за заетост.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

не-финансист

преди 8 години

До финансистЛичи си какви ви учат в УНСС за "финансисти". Ей така, при неработеща икономика да сложиш над двойно по-голяма минимална заплата. Звучи страхотно, реалността е че отново всички в не-държавния сектор ще станат сива икономика, която плаща 300лв заплата и не плаща данъци, хоратя няма да имат осигуровки, инфлацията ще скочи главомолно. Пари не се "дават", пари се "изкарват". Без работеща икономика 800лв минимална заплата ще довърши държавата.

27

1

преди 9 години

До arno,банкянския политик ,иска на 80г.да се пенсионират в България,или със закон да се отмени пенсионирането,така ще ли сме ,да се харесаме на ЕС.

26

arno

преди 9 години

тъжна история е да си в БГ-да не знаеш и никой да не ти казва през 2015 как ще се пенсионират хората.Временното правителство ли ще решава?А ака имаш 40 години стаж кога ще се пенсионираш и кога ще си спокоен за оставащите ти дни!!!!!

fallback