Даниела Бобева. Снимка: архив, БулФото

Вицепремиерът по икономическото развитие в оставка Даниела Бобева подготвила „голяма папка със съвети“ за наследника си в ресора, за който отговаря. След по-малко от два часа президентът Росен Плевнелиев ще обяви състава и задачите на служебния кабинет.

„Мисля днес да звънна на този, който ще бъде вицепремиер по икономиката, като съм разчела за следващите три месеца и половина кои са най-спешните задачи, които трябва да се свършат“, каза Бобева пред БНР.

Още по темата
Тя съобщи, че щетите от наводненията във Варна, Добрич и Велико Търново, без последното в Мизия, са оценени на 495 млн. евро в доклад, одобрен на последното заседание на правителството в оставка.

На тази основа са изготвени апликационните форми, които министърът на регионалното развитие е трябвало да изпрати в ЕК в понеделник. В документа има искане за финансова и техническа помощ, както и помощ за превенция.  Отпуснатата сума зависи от преценката на ЕК.  

Бобева обясни, че ако документите не са изпратени,  това ще се случи днес и проблемът няма да бъде завещан на служебното правителство. Наводненията в Мизия не са отразени в доклада, защото станаха по-късно. Бобева коментира и актуализацията на бюджета на НЗОК за сметка на свиване с 15% парите на министерствата. Според нея това няма да е фатално за работата на ведомствата.

Бюджетът на държавата е като бюджета на едно семейство. Простираш се според чергата, правиш това, което можеш да правиш. Ние внесохме нашето предложение, отчитайки рисковете, които стоят през следващите месеци, посочи тя.

Вицепремиерът в оставка изтъкна, че в историята на българската фискална политика няма случай, в който отиващо си правителство да осигурява пари за следващо. Надявам се, че всяко следващо правителство добре осъзнава отговорността и възможностите, за да поеме властта, коментира тя.

По думите й най-трудно в последната година е било, „след като двете партии не можаха да се разберат“. Няма правителство, което може да оцелее, когато партиите, които го подкрепят, не са в добри отношения, каза Бобева. Все пак според нея отиващият си Министерски съвет е бил в добра ситуация като правителство, защото е имало само политически протести.

„Ние нямахме сериозни икономически проблеми и протести по улиците. Да не забравяме как подаде оставка правителството на ГЕРБ. Аз не си спомням някое правителство да си е тръгнало с фанфари, но истината е, че при всички лъжи, които се изсипаха за нашето правителство, ние нямахме сериозни икономически протести, защото се опитвахме да балансираме между трудната политическа ситуация и нестабилност, и реалните искания на хората и перспективите за икономическо развитие“, каза Бобева и изрази надежда, че тази зима няма да ни изправи пред истински икономически протести.

По думите й няма макроикономическа стабилност, която да устои дълго на остро политическо противопоставяне.
Според Бобева е по-лесно да се работи в служебен експертен кабинет, отколкото в правителство с работещ или не толкова работещ парламент. По думите й това, което трябва да правят служебните правителства, е да подготвят честни избори.

Вицепремиерът заяви, че няма идеален модел и навсякъде големите фирми в европейските държави „имат сериозни лостове за властта“. Това е нормално, но всичко си има граници. Нагледах се на алчност тази една година, заяви тя.

Бобева беше категорична, че кабинетът на Пламен Орешарски не завещава проблема КТБ на следващото правителство.

Тя изтъкна, че над 500 млн. лв. държавни пари са изтеглени от КТБ в унисон с постановлението на предишното служебно правителство за намаляване на концентрацията на държавни пари в търговските банки.

Според нея БНБ прави каквото може и по-нататъшните мерки за затягане на банковия надзор ще бъдат обсъждани заедно с ЕК и ЕЦБ. Лично аз съм против влизането в Банковия съюз, уточни тя.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase