Снимка: Булфото
fallback

Промени в определянето на такса битови отпадъци, които въвеждат принципа "замърсителят плаща", обединиха социалните партньори на заседанието на НСТС.

Ако бъде приет от парламента, законът ще влезе в сила от 2015 г. Зам.-министърът на финансите Людмила Петкова обясни, че за определянето на таксата съответният Общински съвет ще може да ползва три вида основи.

Първата е индивидуално измерено количество на битови отпадъци в имота. Втората основа е количеството битови отпадъци, съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове. Третата основа е броят ползватели на услуги в имота.

В методиката към закона са включени и формули за изчисляване на таксата в зависимост от избраната основа. Общинският съвет може да избере и комбиниран подход – повече от една основа за определяне на таксата за съответното населено място.

Според социалните партньори с новия подход ще има стимул замърсяването да се ограничи.

Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал характеризира настоящата ситуация с думите „Един пие, друг плаща, а сервитьорът надписва сметката“. По думите му у нас е така повече от 10 години.

"Тъй като таксата вече няма да се определя на база стойност на дълготрайните материални активи, ще отпадне стимулът те да се укриват и да се разраства сивият сектор“, допълни Велев.

От БСК и КНСБ също подкрепиха промените. "Бизнесът се оплакваше, че методът е балансова стойност на дълготрайните материални активи, а населението се оплакваше, че основата е данъчната оценка на апартамента", напомни синдикалистът Николай Ненков.

Не такова съгласие обаче постигна Тристранният съвет по промените в Закона за професионалното образование и обучение, които вече бяха приети от парламента.

Димитър Бранков от БСК заяви, че промените правят крачка, но недостатъчно решителна, за въвеждането на т.нар. „дуална система“ – обучение чрез работа. От организацията изразиха съжаление, че не е било възприето предложението им за електронни регистри на образователния и квалификационен профил на работната сила.

Бранков напомни, че работодателите, които решат да се включат в системата, ще имат съответни разходи във връзка с обучението и призова държавата да не остава извън осигуряването на необходимата материална база.

От Асоциацията на индустриалния капитал заявиха, че реиндустриализацията е неосъществима без инженерно-технически кадри, а професионалното ни образование не е на необходимото равнище.

Работодателската организация подкрепя въвеждането на дуалната система и на защитени професии, но председателят й Васил Велев уточни, че не е ясно дали те ще се определят на общинско или на национално равнище и настоя за втория вариант.

"На работодателите е вменено да поемат разходите за дуалното обучение без срещу това да имат каквито и да е права, тоест те веднъж плащат за обучение чрез данъци, втори път плащат за дуално обучение, а накрая обучените напускат с едномесечно предизвестие“, коментира той.  Велев поиска, ако това се случи, младежите да платят разходите за квалификацията си.

От КНСБ заявиха, че вероятно няма човек у нас, който да е против дуалното обучение. От синдиката възразиха обаче срещу това да се сключва трудов договор с обучавания, защото това щяло да обезсмисли философията на дуалното обучение.

Според Николай Ненков вместо да се съсредоточи в професионалното си обучение на работното място, усилията на обучавания ще бъдат в друга посока.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

Анонимен

преди 9 години

Толкова трудно ли е в всеки вход и двор да се инсталират кофи за разделно събиране на отпадъците,като се стимулират гражданите.например: 20% от цената на отпадъка да остава за съкооператорите.Няма разпилени *** от вятър,кучета птици ,няма ровещи клошари,няма ***.И гражданите доволни и бизнеса и държавата.Но не много алчни тези сметосъберачи,всички знаем,че бизнеса с *** е печеливш.

48

Анонимен

преди 9 години

До даEdin prose6e pred edno kafene, kadeto bqah sednal. Kazah mu da poo4isti naokolo i toi mi kaza"da ne sam ti sluga". Ta tolkova po vaprosa *** i rabota. V 4ujbina (mestnite) za da se polu4avat soz.pomo6i sa dlajni da var6at ob6testvena rabota sre6tu minimalna suma.

47

да

преди 9 години

Това е супер, а понеже *** по условия няма пари трябва да му се "даде възможност" да ги отработи. Има толкова пътища за правене, за почистване на язовири, корита на реки. България е толкова *** и изпочупена. Има работа за целия китайски народ. Тук трябва да се впрегнат ***.

fallback