Снимка: архив Булфото
fallback

Здравеопазването се възприема като най-важен национален приоритет, за който не се отделят необходимите средства и който се намира в лошо състояние. Това показва изследване на "Алфа рисърч", направено по поръчка на Националната пациентска организация в периода април-май 2014 г. измежду 1013 души.

Грижата за здравето е определена като най-важен приоритет за държавата от 84% от запитаните. На второ място се нарежда икономиката. Следват демографската криза и образованието. На последно място застава опазването на природата.

Помолени да оценят качеството на здравеопазването, 70% от анкетираните го определят като лошо или много лошо. Едва 26% дават положителна оценка за качеството на услугата.

Мнозинството от българите, 78%, оценяват средствата, отделяни за здравеопазване, като недостатъчни.

Високите разходи за лекарства (49%) и лошото състояние на болниците и здравните заведения (49%) са посочени като най-сериозни проблеми на здравеопазването ни. Други сериозни проблеми на системата, отбелязани от анкетираните, са високите разходи за здравни услуги, недобре подготвените кадри, неплащането на здравни осигуровки и ниската здравна култура на населението.

Що се отнася до размера на здравните осигуровки, 71% от българите са против евентуалното увеличение на вноските над сегашните 8%. 57% от всички анкетирани са на мнение, че държавата трябва да започне да плаща здравна осигурителна вноска от 8% за децата, учащите и пенсионерите.

Идеята за пълното премахване на ДДС от лекарствата без изненади е подкрепена от мнозинството анкетирани. 60% от участвалите в анкетата се обявяват за тази идея. 24% са на мнение, че ДДС трябва да се намали.

Най-голям брой – 75%, са подръжниците на идеята, че държавните служители, служителите в МВР и съдебната система трябва да се осигуряват напълно върху реалните си доходи. Само 8% от запитаните са против тази мярка. При по-подробна разбивка се вижда, че почти 70% от отговорилите, които са отбелязали, че работят в държавния сектор на икономиката, също са съгласни, че трябва да се осигуряват върху реалните си доходи. Само 14% от тях не са съгласни с тази мярка.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Анонимен

преди 9 години

До предложениеПО ЦЯЛ СВЯТ ПАЦИЕНТА МОЖЕ ДА ВЗЕМЕ И ВТОРО МНЕНИЕ ОТ ДРУГ СПЕЦИАЛИСТВЪПРОСА Е ЧЕ У НАС ВСЕКИ ИСКА ДА СЕ ПРЕГЛЕДА ПРИ ПРОФЕСОР А ТОВА НЕ Е ГАРАНЦИЯ ЗА ПО ГОЛЯМА КОМПЕТЕНТНОСТ.. И ДНЕС ПРОФЕСОР СЕ СТАВА С ПРЕПИСВАНЕ НА СТАТИИ И ЯК ПОЛИТИЧЕСКИ ГРЪБ...ТАКА ЧЕ КОМПЕТЕНТНИТЕ ПРОФЕСОРИ СЕ БРОЯТ НА ПРЪСТИ ..ДРУГИ СА ТАКА КОРУМПИРАНИ ЧЕ ТИ СВАЛЯТ И ЗЛАТНОТО СИНДЖИРЧЕ ОТ ВРАТА АКО НЯМАШ ПАРИ НА РЪКА..СПРАВКА ЕДНА ПРОФЕСОРКА ХИРУРГ В ОНКОЛОГИЯТА..ПРОФ ХАДЖИЕВА В ИСУЛИ САМО ТЕ ДА САНО

31

НФБ

преди 9 години

До СуекаПРИЯТЕЛЮ НЕ СИ В ЧАС ПОГЛЕДНИ ПО ТОШОВО ВРЕМЕ ОНКОБОЛНИТЕ..УМИРАХА ЗА ИМА НЯМА 6 МЕСЕЦАДА ХОСПИТАЛИЗИРАХА СЕ СТОЯХА С МЕСЕЦИ НО УМИРАХА КАТО МУХИ.. И ВСЕКИ БЕ ДОВОЛЕН ЧЕ ГО ГЛЕДАТ В БОЛНИЦАТАСЕГА ОНКОБОЛНИТЕ ИМАТ СВОЯ ШАНС ЛЕКУВАТ СЕ КАКТО ТРЯБВА И ДНЕС ЖИВЕЯТ ПО 5-10-20 ГОДИНИ ..ЗАВИСИ ОТ РАКА РАЗБИРА СЕНО ТЕРАПИЯТА СЕ ПРОВЕЖДА АМБУЛАТОРНО ИЛИ СЕ ВЛИЗА ЗА ПО 3-5 ДНИ МАКСИМУМРЕАЛНО МОГАТ ДА СЕ СПЕСТЯТ ПАРИ ПРИ АМБУЛАТОРНО ЛЕЧЕНИЕ НО НЯКОЙ ОТ БЛИЗКИТЕ НА БОЛНИЯ ТРЯБВА ДА ГО ОБСЛУЖВ

30

предложение

преди 9 години

Прословутото "Второ мнение" да бъде за сметка на този ,който го иска.Иначе този заложен в закона абсурд - преди да е изграден диференциално - диагностичния алгоритъм да се Тича и за "Второ мнение " е един от препъни камъните .

fallback