Бежанци в Любимец. Снимка, архив Булфото
fallback

Правозащитници обвиниха България, че се пази от бежанци с насилие, МВР контрира, че чужденците предлагали пари на граничните полицаи. Под това заглавие вестник "Сега" цитира становище на международната правозащитна организация "Хюмън райтс уоч", публикувано вчера, което обвинява България, че се пази от бежанците с насилие, и коментира редица случаи на упражнена сила върху имигранти на границата ни с  Турция. Това се случва, след като страната ни беше разкритикувана остро от Брюксел, Женева и неправителствени организации заради политиката си към нелегалните имигранти.

Според "Хюмън райтс уоч" граничната полиция е изблъсквала със сила обратно в Турция,заловени на българска територия сирийци, афганистанци и други, търсещи убежище в държавата. Това се прави систематично, включително и срещу цели групи, като са документирани 44 подобни случая с общо 519 души от ноември 2013 г., пише в доклада. Той ще бъде представен официално следващия вторник. От  правозащитната организация призовават правителството да прекрати масовото изгонване през границата с Турция на нелегалните  имигранти и употребата на прекалена сила от полицията.

Позицията на "Хюмън райтс уоч" съвпадна с поредния случай на насилие върху нелегални имигранти, който бе огласен от неправителствената европейска организация Border Monitoring (BMB), станал на 21 април, когато сирийка и нейните четири деца на възраст между 10 и 22 години направили опит да влязат през браздата в община Болярово.

В друг свой материал "Сега" съобщава: "Страсбург вдига жълт картон на България и за затворите". Европейският съд по правата на човека в Страсбург е събрал в едно дело шест жалби на български затворници. Това е индикация, че се подготвя ново пилотно дело срещу България - за нечовешките условия в местата за лишаване от свобода, както и за липсата на ефективни средства за защита по съдебен ред. Т.нар. пилотни дела са инструмент, използван от Страсбург, когато държавата е рецидивист по определен проблем.

Пред "24 часа" зам.-министърът на икономиката и енергетиката Юнал Тасим продължава темата за България и Европейския съюз със становището си, че: "Не трябва у нас да се използва понятието "откраднати пари". Много по-голямо основание има да се говори за откраднати пари в Европа, и то преди България да влезе в ЕС.
При нас рестрикциите от ЕК са много по-големи, защото самата комисия има недобра история. У нас тези случаи са нищожни, но ние обичаме сами да си създаваме проблеми. 1,423 млрд. лв. от ЕС вече са в бизнеса само по една програма. Нямаме пари за молове, имаме иновации и модернизация на производството", подчертава
г-н Тасим.

Боян Захариев, програмен директор в Институт "Отворено общество", анализира на страниците на "24 часа" защо доходите на българите са толкова ниски и как се пишат макроикономическите прогнози. Неговият извод обобщение е: "Сметнем ли кога ще стигнем средните доходи в ЕС, ще се депресираме. Сгрешени са инструментите ни за развитие. След кризата, уви, няма да се върне магията на лесни инвестиции и бърз растеж на доходи."

"Ефектът на доминото заплашва тв ефира", заявява анализът на "Сега". Държавата не се справи с цифровизацията, бТВ иска да сваля програми, мултиплексите бият отбой, а България вероятно ще плаща огромни евроглоби заради монопол, скрит зад офшорки. В България така и не разбрахме защо точно се прави преходът от аналогов към цифров ефир, но остана неприятното усещане за голяма далавера.

Темата на "24 часа" днес представя начин за спасение от "Битие"-то: "Цяло село - в бизнес с приемни семейства". Малките банкоматчета - така на шега майки в хасковското с. Динево наричат питомците си. От 4 г. ромската общност в населеното място постепенно е превърнала в свой поминък отглеждането на чужди деца. Жените в 17 семейства са занимават само и единствено с това - според местната статистика - това прави всяка 10-а жена от този етнос в селото. "Това не е поминък, направо си е бизнес, казва зам.-директорът на основното училище "Христо Ботев" Златко Петров. Приемните родители се назначават по договор, а заплатата започва от 435 лв. за дете. Отделно от това за всеки подрастващ се полага издръжка в зависимост от възрастта му. За отглеждане във възраст за забавачка - тя е 195 лв. и стига до 220 лв., ако детето ходи вече на училище.

Общински язовир и река преляха и заляха видински села вследствие на проливните дъждове през последните дни. Най-засегнати са населените места във видинската община Ружинци,където е обявено бедствено положение за следващия един месец заради опасност от нови дъждове. 10 моста са разрушени, а в сряда срещу четвъртък жителите на селата Гюргич и Плешивец са били евакуирани, информира "Сега".

Със снимка на първа страница, представяща пораженията от двуметровата вълна, заляла село Плешивец и личната драма от напълно разрушената къща на възрастна жена от селото, "Труд" реализира своето послание днес, подкрепено от притчовото есе на Ваня Палейкова: "Сезонът на идиотите". Журналистката констатира: "И тази пролет пукна, а идиотите - не. С извинение, но не може да се измисли по-културно определение за хора, които упорито повтарят едни и същи грешки, застрашавайки живота на околните, а след това си свиркат. След Цар Калоян и Бисер, това сега разбраха и в Плешивец - сюжет, който се повтаря всяка година.

Единствената интрига е какви нови оправдания ще се измислят и кой как ще се изхлузи от отговорност. А на жертвите обясняват, че престъпното безхаберие пада от небето." "Стандарт" допълва: Воден апокалипсис преживя миналата нощ село Плешивец, община Ружинци. Бедствието е предизвикано от непочистените реки, в които всеки хвърля боклуците си и така коритата им се затлачват.

Всяко десето бебе у нас се ражда с наднормено тегло, цитира съобщение на акушер-гинеколози "Телеграф". Над нормата се водят всички бебета, които са над 4 кг. Крали-Марковците боледуват по-често, а майките им масово развиват диабет.

1 000 000 българки са били бити и малтретирани в детството си - показва проучване на Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA). Резултатите от изследването са въз основа на 42 000 интервюта, проведени през 2012 г. с жени на възраст между 18 и 74 години от всички 28 страни членки на ЕС.
Интервютата са взети на база социо-демографски характеристики за всяка страна или средно по 1500 жени от всяка държава членка са участвали в изследването, разяснява "Монитор".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

58

Кавхан

преди 10 години

Майната им на "Хюмън райтс уоч", този път полицията постъпи правилно, БРАВО!

57

вихър

преди 10 години

Това са пълни лъжи за този побой над бежанците ,това веднага може да се докаже ,има камери на границата все пак ...

56

мимичка

преди 10 години

Турската армия е тази с мангасарския манталитет ,тя да го направи го приемам ,но българската полиция абсурд !

fallback