Снимка: архив, Ройтерс
fallback

София е избрана от 17 310 българи за ново местоживеене през миналата година, сочат данните на НСИ за демографските тенденции у нас през 2013 година.

През 2013 г. в преселванията между населените места в страната са участвали 86 378 души. От всички, които са променили своето обичайно местоживеене вътре в страната, 45.2% са мъже и 54.8% - жени.

По отношение на възрастовата структура с най-голям относителен дял сред преселващите се са лицата във възрастовата група 20-39 години (35.2%), следвани от тези под 20 години (26.7%). Значително по-малък е делът (16.0%) на 40-59-годишните и на тези на 60 и повече навършени години - 22.1%.

Oще по темата
Най-голямо териториално движение има по направлението „град - град“ (45.5%). Значително по-малки по брой и относителен дял са миграционните потоци по направлението „село - село“ (9.4%). Относителният дял на преселилите се от градовете в селата (23.5%) е по-голям отколкото в обратното направление - „село - град“ (21.6%).

В резултат на преселванията между градовете и селата населението на градовете е намаляло с 1 617 души, респективно с толкова се е увеличило населението в селата.

19 678 души са променили своя настоящ адрес от страната в чужбина, като мъжете и жените се разпределят по равно. Близо 56% от емигрантите са на възраст между 20-39 години. Във възрастовата група 40-59 години относителният дял на емигрантите е 21.5%. Най-младите емигранти (под 20 години) са 14.2%, а тези на 60 и повече навършени години - 8.9% от всички емигранти.

Лицата, които са сменили местоживеенето си от чужбина в България, или потокът на имигрантите включва български граждани, завърнали се в страната, както и граждани на други държави, получили разрешение за постоянно пребиваване в страната.

През 2013 г. 18 570 лица са променили своето обичайно местоживеене от чужбина в България. Относителният дял на мъжете е 56.5%, а на жените - 43.5%.

Сред дошлите да живеят в страната 43.3% са във възрастовата група 20-39 години, а 27.0% са на възраст 40 - 59 години. Най-младите имигранти (под 20 години) са 13.4%, а най-възрастните - на 60 и повече години – 16.3%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

61

RE:

преди 10 години

Преместване колко е..но...Ще коства определен брой добре платени/сладки работни места "нищо правене" на държавна служба за цялото семейство-жена,деца,внуци и правнуци.Прекрасно...биха казали,намаления трафик в столицата,разширяването на крайни софийски квартали,...ЕХХХХХ и тези конфузни ситуации,да свикнем с натрапчивия "несофийския диалект"...нищо че езика е български.Не е лошо...София само ще старее,но няма да расте.Колко плюсове а!!!,но службичките,кво правим,хмммм дали да го преглътнем.

60

RE:

преди 10 години

Всеки извън столицата няма да търси връзки,за да го наричат нахален "пришълец"-"Ах тези провициални навлеци" които смеят да искат от благинките на столичното жителство,добре платените/сигурни държавни и фирмрни работни места,които по принцип се падат на нас....т.н "софиянци" чиито прадядовци са от...Видин,Плевен,Враца,Благоевград,Ямбол и цялата страна",но всички казват"роден съм около "жълтите павета" и са играли на жмичка около "Петте кюшета" и по призумция им се пада да работят в министерство.

59

RE:

преди 10 години

..издаване на шофьорски книжки в Стара Загора(на Острова е в ...Суонзи).Дирекция по издаване на лични документи в Плевен(бюро,служители,компютри.За тва не се изисква софийско академично образование и натрупване на капацитет).Общото между всички е че съществуването,функционирането и приходите им за държавния бюджет не се формират в столицата....странно защо са там.:)Ще живеят само т.н "кореняк софиянци"...ха ха ха ха...на които прадедите им са населявали столицата,още преди да е създадена.

fallback