Снимка: архив Булфото
fallback

3,6% е разликата между ГЕРБ и БСП преди предстоящите избори за евродепутати, сочи последното социологическо изследване на „Екзакта Рисърч Груп“. За партията на Бойко Борисов биха гласували 22,5%, а за левицата – 18,9%.

С шансове за представители в Европейския парламент са също ДПС (6%), „България без цензура“(5,3%), Реформаторският блок (5,2%) и АБВ (5%). Партията на Волен Сидеров би събрала 1,9%.

Социологическото изследване е проведено в периода 4-10 април и в него са участвали 1250 пълнолетни граждани.

44,3% от анкетираните заявяват, че ще отидат до урните на 25 май. Социолозите обаче прогнозират по-ниска активност от декларираната. Колкото по-голямо е населеното място, толкова по-малко хора имат намерение да гласуват на изборите, сочи проучването. Желанието да гласуват е най-високо - 70%, сред респондентите, които твърдят, че се чувстват представени в настоящия парламент. Едва една трета от заявилите, че не се чувстват представени в парламента, изразяват готовност да гласуват.

Българите като цяло определят предстоящите избори за евродепутати като важни за страната. 44% твърдят, че те са много важни, а 35% - донякъде важни.

Над половината от българите не се чувстват представени от партиите в сегашното Народно събрание. Едва 30% твърдят, че се чувстват политически представени, като това са предимно симпатизанти на БСП и ДПС. Сред най-непредставените са предимно младите, образованите, трудово активните, жителите на градовете.

37% от българите са разочаровани от политическата сила, на която симпатизират. Най-често това са жени, хората на възраст между 30 и 60 години, жителите на градовете извън София. Най-малко са разочаровани симпатизантите на ДПС - 25%. Разочарованите при ГЕРБ и БСП са съответно 32% и 31%.

Социолозите от „Екзакта“ описват профилите на хората, които заявяват симпатии към една или друга политическа партия.

Най-често избирателите на ГЕРБ са хора на възраст до 40 г., те са високообразовани, със среден или по-висок жизнен стандарт. Те живеят предимно в градовете.

Проучването показва, че БСП е най-автентичният изразител на интересите на ромите. Социолозите отчитат и активизация в електората на ДПС.

Симпатизиращите на РБ са хора на възраст между 40 и 59 години, високообразовани българи, работещи хора и жители на столицата и на големите градове. Макар и в друг мащаб, сега РБ успява да възстанови и рестартира профила на десния избирател от началото на демократичните промени у нас.

Избирателите на „България без цензура“ са най-често хора на възраст до 30 години със стандарт около средния. ББЦ получава резултат над средния в столицата. Партията на Николай Бареков успява да се пребори за гласове на избиратели от всички посоки на политическия спектър. Най-много обаче са избралите на ББЦ сред хората с националистически профил.

Избирателите на АБВ са високообразовани хора на възраст над 50 години, както и жители на столицата и на големите градове. Няма съмнение, че разочарованите леви симпатизанти са ресурс на АБВ /вече над 20% от тях/. Прави впечатление, обаче, че формацията се ползва и със симпатиите на привърженици на различни партии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

125

Градския

преди 10 години

"Екзакта", ха,ха,ха!!!Колко сте жалки!Ха, ха ,ха!

124

Не знам дали ГЕРБ води на БСП с цели 3 %, но Червен Кольо би отрекъл подобно нещо и дори ще твърди, че БСП води с 3 %. Не е лесно да си комунист - все някой или нещо ти пречи да реализираш мечтания авторитарен строй, равенството в доходите, безплатните социални услуги (здравеопазване, образование), държавна политикономия и други приказки за лека нощ.

123

Анонимен

преди 10 години

Абе па ли ме занимават с филиали на БКП.... Аре балъци, на топлите бюлетини... Герб-Мерб, БСП-ДПС, к*ра ми Янко.....

fallback